Invite (7.x-4.0-rc1) - en to fr translation catalogue (131 entries)

en: Body
fr: Corps

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Expired
fr: Expiré

en: Invitation expiry
fr: Expiration de l'invitation

en: Set the expiry period for user invitations, in days.
fr: Paramètrez la période d'expiration pour les invitations d'utilisateurs, en jours.

en: Type the default subject of the invitation e-mail.
fr: Entrez le sujet par défaut du courriel d'invitation.

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
fr: Utilisez la syntaxe [jeton] ([token]) si vous souhaitez insérer un motif de remplacement.

en: Editable subject
fr: Sujet editable

en: Choose whether users should be able to customize the subject.
fr: Choisissez si les utilisateurs peuvent personnaliser le sujet.

en: Mail template
fr: Gabarit de courriel

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: <em>From</em> e-mail address
fr: Adresse de courriel de <em>l'expéditeur</em> (from)

en: Choose which e-mail address will be in the From: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
fr: Choisissez quelle adresse de courriel sera dans l'en-tête From: pour les courriels d'invitation envoyés&nbsp;; <em>site</em> ou <em>invitant</em>. <em>Site</em> utilisera l'adresse de courriel par défaut du site, alors que <em>invitant</em> utilisera l'adresse de courriel de l'utilisateur envoyant l'invitation. Vous pouvez également régler cette valeur manuellement en cliquant sur <em>paramètres avancés</em> ci-dessous.

en: <em>Reply-To</em> e-mail address
fr: Adresse e-mail de <em>réponse</em> (reply-to)

en: Choose which e-mail address will be in the Reply-To: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
fr: Choisissez quelle adresse e-mail sera dans le header Reply-To: header pour les e-mails d'invitation envoyés&nbsp;; <em>site</em> ou <em>invitant</em>. <em>Site</em> utilisera l'adresse e-mail par défaut du site, alors que <em>invitant</em> utilisera l'adresse e-mail de l'utilisateur envoyant l'invitation. Vous pouvez également régler cette valeur manuellement en cliquant sur <em>paramètres avancés</em> ci-dessous.

en: Manually override <em>From</em> e-mail address
fr: Outrepasser manuellement l'adresse e-mail de <em>l'expéditeur</em> (from)

en: The e-mail address the invitation e-mail is sent from.
fr: L'adresse de courriel depuis laquelle l'invitation est envoyée.

en: Manually override <em>Reply-To</em> e-mail address
fr: Outrepasser manuellement l'adresse de courriel de <em>réponse</em> (reply-to)

en: The e-mail address you want recipients to reply to.
fr: L'adresse de courriel vers laquelle vous vous que les destinataires répondent.

en: Withdraw
fr: Retirer

en: This invitation has been withdrawn.
fr: Cette invitation a été retirée.

en: Invite
fr: Inviter

en: Date created
fr: Date de création

en: Migrate
fr: Migrer

en: Resend invitation
fr: Renvoyer l'invitation

en: Inviter
fr: Inviteur

en: Choose type
fr: Choisir un type

en: Joined
fr: A rejoint

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Valid
fr: Valider

en: Sending method
fr: Méthode d'envoi

en: Withdrawn
fr: Retirée

en: withdraw
fr: retirer

en: Date changed
fr: Date de modification

en: The date the node was most recently updated.
fr: La date à laquelle le nœud a été le plus récemment mis à jour.

en: Path to registration page
fr: Chemin vers la page d'enregistrement

en: Migrating
fr: Migration en cours

en: This invitation has expired.
fr: Cette invitation a expiré.

en: Use default settings
fr: Utiliser les paramètres par défaut

en: This invitation has already been used.
fr: Cette invitation a déjà été utilisée.

en: Administer invitations
fr: Administrer les invitations

en: Administer all invitations
fr: Administrer toutes les invitations

en: Withdraw own invitations
fr: Retirer ses propres invitations

en: Withdraw own accepted invitations
fr: Retirer ses propres invitations acceptées

en: Modify invitation settings.
fr: Modifie les paramètres d'invitation.

en: Accounts that have been created with an invitation will require administrator approval.
fr: Les comptes créés suite à une invitation nécessitent une validation de l'administrateur.

en: <strong>Note:</strong> The addresses defined here will replace the site e-mail, if it is selected above.
fr: <strong>Note :</strong> Les adresses définies ici vont remplacer l'adresse de courriel du site, si elle est sélectionnée au-dessus.

en: Invitees only
fr: Seulement les invités

en: Status: <strong>!status</strong>
fr: Statut : <strong>!status</strong>

en: Invite Type
fr: Type d'invitation

en: Create invite @type.
fr: Créer une invitation @type.

en: Administer invite types
fr: Administrer les types d'invitation

en: Allows users to configure invite types and their fields.
fr: Permet aux utilisateurs de configurer les types d'invitations et leurs champs.

en: Create any invites
fr: Créer n'importe quelle invitation

en: Allows users to create invites of any type.
fr: Permet aux utilisateurs de créer des invitations de n'importe quel type.

en: Allows users to view invites.
fr: Permet aux utilisateurs de voir toutes les invitations.

en: Edit any invites
fr: Modifier n'importe quelle invitation

en: Allows users to edit any invites.
fr: Permet aux utilisateurs de modifier toutes les invitations.

en: Edit own invites
fr: Modifier ses propres invitations

en: Allows users to edit own invites.
fr: Permet aux utilisateurs de modifier leurs propres invitations.

en: Allows users to withdraw own invitations.
fr: Permet aux utilisateurs de retirer leurs propres invitations.

en: %name create new invites.
fr: %name : créer de nouvelles invitations.

en: The date the invite was created.
fr: La date à laquelle l'invitation a été créée.

en: Failed to send a message.
fr: Erreur lors de l'envoi du message.

en: Add Invite
fr: Ajouter une invitation

en: Delete invite
fr: Supprimer l'invitation

en: Add invite
fr: Ajouter une invitation

en: Migrate version 2.x invites.
fr: Migrer les invitations de la version 2.x.

en: Invite was successfully installed. You could migrate !link.
fr: Invite a été correctement installé. Vous pouvez exécuter la migration !link.

en: Allow users to invite others on site
fr: Permettre aux utilisateurs d'en inviter d'autres sur le site

en: Sorry no Invitation Type modules available in the system.
fr: Désolé, aucun module de type d'invitation n'est disponible dans le système.

en: The human-readable name of this invite type.
fr: Le nom lisible de ce type d'invitation.

en: Description about the invite type.
fr: Description du type d'invitation.

en: Invitation processing plugin.
fr: Plugin de traitement des invitations.

en: Save invite type
fr: Enregistrer le type d'invitation

en: Delete invite type
fr: Supprimer le type d'invitation

en: Select type of invite to create.
fr: Sélectionner le type d'invitation à créer.

en: Save invite
fr: Enregistrer l'invitation

en: You should enable Invite by e-mail module.
fr: Vous devriez activer le module "Invite by e-mail".

en: You should enable Invite Notifications module.
fr: Vous devriez activer le module "Invite Notifications".

en: Drop old tables
fr: Supprimer les anciennes tables

en: Please choose an Invite type.
fr: Veuillez choisir un type d'invitation.

en: This content type couldn't be used.
fr: Ce type de contenu ne peut pas être utilisé.

en: Created by: <strong>!author</strong>
fr: Créée par : <strong>!author</strong>

en: The invite type.
fr: Le type d'invitation.

en: The user who sent invitation.
fr: L'utilisateur ayant envoyé l'invitation.

en: Invitee
fr: Invité

en: The user registered with invitation.
fr: L'utilisateur enregistré avec l'invitation.

en: The time invite will be expired.
fr: La date à laquelle l'invitation expirera.

en: The time user have joined.
fr: La date à laquelle l'utilisateur s'est inscrit.

en: Invite action link: accept
fr: Lien : accepter l'invitation

en: Displays link for invite accepting.
fr: Affiche un lien pour accepter l'invitation.

en: Invite action link: withdrawn
fr: Lien : retirer l'invitation

en: Displays link for invite withdrawn.
fr: Affiche un lien pour retirer l'invitation.

en: Invite action link: resend
fr: Lien : renvoyer l'invitation

en: Displays link for invite resending.
fr: Affiche un lien pour renvoyer l'invitation.

en: You could not use own invite.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser votre propre invitation.

en: Are you sure you want to withdraw the invitation?
fr: Êtes-vous certain de vouloir retirer cette invitation ?

en: !invite has been withdrawn.
fr: !invite a été retirée.

en: [invite:inviter:name] has sent you an invite!
fr: [invite:inviter:name] vous a envoyé une invitation !

en: Invite By Mail
fr: Inviter par courriel

en: Send Invitation
fr: Envoyer l'invitation

en: Email address %email is not valid.
fr: L'adresse électronique %email n'est pas valide.

en: You couldn't invite yourself.
fr: Vous ne pouvez pas vous inviter vous-même.

en: You have invited this user already.
fr: Vous avez déjà invité cet utilisateur.

en: Invite by mail
fr: Inviter par courriel

en: Invite by e-mail
fr: Inviter par courriel

en: Allow users invite other using e-mail
fr: Permettre aux utilisateurs d'en inviter d'autres par courriel

en: In-site notification
fr: Notification interne au site

en: !user (@email) has joined!
fr: !user (@email) s'est inscrit !

en: An invitation has been withdrawn
fr: Une invitation a été annulée

en: An invitation has been accepted
fr: Une invitation a été acceptée

en: User that accepted the request
fr: L'utilisateur a accepté la demande

en: Re-send invitation
fr: Renvoyer l'invitation

en: View any invites
fr: Voir n'importe quelle invitation

en: You have accepted the invitation from !user.
fr: Vous avez accepté l'invitation de !user.

en: Apply token replacements
fr: Appliquer le remplacement des jetons (tokens)

en: Enter e-mail subject.
fr: Saisissez l'objet du courriel.

en: Enter e-mail body.
fr: Saisissez le contenu du courriel.

en: Type the e-mail address of the person you wish to invite.
fr: Renseigner l'adresse électronique de la personne que vous souhaitez inviter.
