Invite (7.x-4.0-rc1) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Delete
it: Elimina

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit
it: Modifica

en: default
it: predefinito

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Site
it: Sito

en: Type the default subject of the invitation e-mail.
it: Inserisci l'oggetto predefinito del messaggio e-mail di invito.

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
it: Usa la sintassi [token] se vuoi inserire dei dati personalizzati (il modulo Token deve essere attivo).

en: Editable subject
it: Oggetto modificabile

en: Choose whether users should be able to customize the subject.
it: Scegli se gli utenti potrebbero essere in grado di personalizzare l'oggetto.

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Invite
it: Invita

en: Date created
it: Data di creazione

en: Joined
it: Iscritto

en: Create @name
it: Crea @name

en: Valid
it: Valida

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The date the node was most recently updated.
it: La data più recente nella quale il nodo è stato aggiornato.
