Invoice (7.x-1.1) - en to de translation catalogue (59 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Delete
de: Löschen

en: Submit
de: Absenden

en: Username
de: Benutzername

en: Actions
de: Aktionen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Description
de: Beschreibung

en: Quantity
de: Anzahl

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Date
de: Datum

en: Country
de: Land

en: General settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: Save
de: Speichern

en: Add item
de: Eintrag hinzufügen

en: Total
de: Gesamt

en: Email
de: E-Mail

en: Error
de: Fehler

en: Created
de: Erstellt

en: Date format
de: Datumsformat

en: Page
de: Seite

en: Locale
de: Spracheinstellung

en: Count
de: Anzahl

en: Customer
de: Kunde

en: Phone
de: Telefonnummer

en: State
de: Status

en: Invoice
de: Rechnung

en: invoice
de: Rechnung

en: Invoices
de: Rechnungen

en: Template
de: Vorlage

en: Street
de: Straße

en: City
de: Stadt

en: Paid
de: Bezahlt

en: Empty
de: Leer

en: Default template
de: Standardvorlage

en: Unpaid
de: Unbezahlt

en: date
de: Datum

en: Company name
de: Unternehmensname

en: VAT number
de: UStId-Nummer

en: sort by @s
de: Nach @s sortieren

en: VAT
de: MwSt.

en: Invoice items
de: Rechnungspositionen

en: Save item
de: Element speichern

en: Invoice template
de: Rechnungs Vorlage

en: Firstname
de: Vorname

en: Lastname
de: Nachname

en: Subtotal (ex. VAT)
de: Zwischensumme (exkl. MwSt.)

en: Subtotal (inc. VAT)
de: Zwischensumme (inkl. MwSt.)

en: Price with VAT
de: Preis mit MwSt.

en: Invoice number
de: Rechnungsnummer

en: Supplier details
de: Lieferanten-Details

en: VAT Number
de: Steuernummer

en: Invoice #
de: Rechnung #

en: Set paid
de: Als »bezahlt« markieren

en: Set unpaid
de: Als »unbezahlt« markieren

en: Delete item
de: Eintrag löschen

en: Subtotal excl. VAT
de: Zwischensumme ohne MwSt.

en: Succesfully changed pay status of invoice @invoice_number to "paid"
de: Die Rechnung mit der Nummer @invoice_number wurde als »bezahlt« markiert.

en: Succesfully changed pay status of invoice @invoice_number to "unpaid"
de: Die Rechnung mit der Nummer @invoice_number wurde als »unbezahlt« markiert.
