Invoice (7.x-1.3) - en to cs translation catalogue (88 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Actions
cs: Akce

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Description
cs: Popis

en: optional
cs: volitelné

en: Quantity
cs: Množství

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Country
cs: Země

en: Weight
cs: Váha

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Save
cs: Uložit

en: Add item
cs: Přidat položku

en: Total
cs: Celkem

en: Email
cs: E-mail

en: Error
cs: Chyba

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
cs: Volitelné. V nabídce se těžší položky propadnou dolů a lehčí se umístí výše.

en: Date format
cs: Formát data

en: Page
cs: Stránka

en: Locale
cs: Lokalizace

en: Count
cs: Počet

en: Customer
cs: Zákazník

en: Phone
cs: Telefon

en: State
cs: Stav

en: Invoice
cs: Faktura

en: invoice
cs: faktura

en: Invoices
cs: Faktury

en: Template
cs: Šablona

en: Street
cs: Ulice

en: City
cs: Město

en: Paid
cs: Zaplaceno

en: Empty
cs: Prázdný

en: Default template
cs: Výchozí šablona

en: Unpaid
cs: Nezaplaceno

en: date
cs: datum

en: Company name
cs: Jméno společnosti

en: VAT number
cs: DIČ

en: sort by @s
cs: seřadit podle @s

en: VAT
cs: DPH

en: Save item
cs: Uložit položku

en: Invoice template
cs: Šablona faktury

en: Customer details
cs: Detaily zákazníka

en: Search customer
cs: Hledat zákazníka

en: Firstname
cs: Jméno

en: Lastname
cs: Příjmení

en: Unitcost (ex. VAT)
cs: Cena/ks (bez DPH)

en: Unitcost (inc. VAT)
cs: Cena/ks (s DPH)

en: Subtotal (ex. VAT)
cs: Mezisoučet (bez DPH)

en: Subtotal (inc. VAT)
cs: Mezisoučet (s DPH)

en: Price without VAT
cs: Cena bez DPH

en: Price with VAT
cs: Cena s DPH

en: VAT percentage
cs: DPH v procentech

en: Invoice number
cs: Číslo faktury

en: Invoice number prefix
cs: Prefix čísla faktury

en: Unitcost (ex)
cs: Cena/ks (bez DPH)

en: Unitcost (inc)
cs: Cena/ks s (DPH)

en: Total (ex)
cs: Celkem (bez DPH)

en: Total (inc)
cs: Celkem (s DPH)

en: VAT Number
cs: DIČ

en: Invoice #
cs: Číslo faktury

en: Pay status
cs: Stav platby

en: Overtime
cs: Po splatnosti

en: Set paid
cs: Označit jako zaplacené

en: Set unpaid
cs: Označit jako nezaplacené

en: administer invoices
cs: spravovat faktury

en: administer own invoices
cs: spravovat vlastní faktury

en: Edit invoice
cs: Editovat fakturu

en: Invoice in HTML print format
cs: Faktura ve formátu HTML pro tisk

en: Invoice in PDF format
cs: Faktura ve formátu PDF pro tisk

en: Set invoice pay status
cs: Změnit stav platby faktury

en: Edit item
cs: Upravit položku

en: Delete item
cs: Smazat položku

en: Create and manage invoices.
cs: Vytvořit a spravovat faktury.

en: Module to create invoices
cs: Modul pro vystavování faktur

en: nr.
cs: č.

en: Client number
cs: Klientské číslo

en: Unitcost
cs: Cena/ks

en: ex
cs: bez

en: inc
cs: s

en: Subtotal excl. VAT
cs: Mezisoučet bez DPH

en: Total incl. VAT
cs: Celkem s DPH

en: We kindly ask you to pay this invoice within @days days.
cs: Prosíme o zaplacení faktury do @days dnů.

en: Are you sure you want to delete this invoice item?
cs: Opravdu chcete odstranit tuto položku?
