Invoice (7.x-1.3) - en to hu translation catalogue (69 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: optional
hu: nem kötelező

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Save
hu: Mentés

en: Add item
hu: Elem hozzáadása

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Email
hu: E-mail

en: Error
hu: Hiba

en: Created
hu: Létrehozva

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
hu: A menüben a súlyosabb menüpontok lesüllyednek, míg a könnyebbek a lista tetejéhez közelebb helyezkednek el. Nem szükséges megadni.

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Page
hu: Oldal

en: Locale
hu: Honosítás

en: Count
hu: Mennyiség

en: Customer
hu: Vevő

en: Phone
hu: Telefon

en: State
hu: Állapot

en: Invoice
hu: Számla

en: invoice
hu: számla

en: Invoices
hu: Számlák

en: Template
hu: Sablon

en: Street
hu: Utca

en: City
hu: Város

en: Paid
hu: Fizetve

en: Empty
hu: Üres

en: Default template
hu: Alapértelmezett sablon

en: date
hu: dátum

en: Company name
hu: Cég neve

en: VAT number
hu: Adószám

en: sort by @s
hu: rendezés @s szerint

en: VAT
hu: ÁFA

en: Invoice items
hu: Számla tételek

en: Save item
hu: Tétel mentése

en: Invoice template
hu: Számlasablon

en: Customer details
hu: Ügyféladatok

en: Search customer
hu: Ügyfél keresése

en: Firstname
hu: Keresztnév

en: Lastname
hu: Vezetéknév

en: Unitcost (ex. VAT)
hu: Egységár (ÁFA nélkül)

en: Unitcost (inc. VAT)
hu: Egységár (ÁFA-val)

en: Subtotal (ex. VAT)
hu: Mindösszesen (ÁFA nélkül)

en: Subtotal (inc. VAT)
hu: Mindösszesen (ÁFA-val)

en: Invoice item id
hu: Számla tétel azonosító

en: Price without VAT
hu: Ár ÁFA nélkül

en: Price with VAT
hu: Ár ÁFA-val

en: VAT percentage
hu: ÁFA százalék

en: Building number
hu: Házszám

en: Zipcode
hu: Irányítószám

en: Invoice details
hu: Számla részletek

en: User defined invoice number
hu: Felhasználó által definiált számlaszám

en: Invoice number
hu: Számlaszám

en: Pay limit
hu: Fizetési határidő

en: Pay limit in days
hu: Fizetési határidő napokban

en: Invoice number prefix
hu: Számlaszám előtag

en: VAT Number
hu: Adószám

en: Delete item
hu: Elem törlése

en: This item id does not exist!
hu: Ez a tételazonosító nem létezik!
