iToggle (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (44 entries)

en: Promoted
pt: Promovido

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: User Interface
pt: Interface de usuário

en: Sticky
pt: Destacado

en: Speed
pt: Velocidade

en: Administer iToggle
pt: Administrar iToggle

en: Configure iToggle module
pt: Configurar o módulo iToggle

en: Use itoggle
pt: Usar iToggle

en: Use iToggle module
pt: Usar o módulo iToggle

en: This is the iToggle configuration page. Override settings here or if you prefer just leave the defaults. To include iToggle yourself just call itoggle_include_itoggle() from your code.
pt: Esta é a página de configuração do iToggle. Sobrescreva as configurações aqui ou, se preferir, deixe as padrões. Para incluir a biblioteca iToggle você mesmo faça uma chamada para itoggle_include_itoggle() do seu código fonte.

en: iToggle Node Status Widget
pt: iToggle Widget Node Status

en: iToggle Widget for Node status property. Will display an empty field for other types of content.
pt: Widget iToggle para Status do Node. Vai mostrar um campo vazio para outros tipos de conteúdo.

en: iToggle Node Promote Widget
pt: iToggle Widget Node Promovido para Página Inicial

en: iToggle Widget for Node promote property. Will display an empty field for other types of content.
pt: Widget iToggle para Promovido para página principal do Node. Vai mostrar um campo vazio para outros tipos de conteúdo.

en: iToggle Node Sticky Widget
pt: iToggle Widget Node Destacado

en: iToggle Widget for Node sticky property. Will display an empty field for other types of content.
pt: Widget iToggle para Destacado do Node. Vai mostrar um campo vazio para outros tipos de conteúdo.

en: iToggle User Status Widget
pt: iToggle Widget User Status

en: iToggle Widget for User status. Will display an empty field for other types of content.
pt: Widget iToggle para Status do Usuário. Vai mostrar um campo vazio para outros tipos de conteúdo.

en: Include iToggle Standard CSS
pt: Incluir CSS padrão do iToggle

en: Specify easing function for iToggle
pt: Especifique uma função de easing para o iToggle

en: Specify iToggle plugin speed
pt: Especifique a velocidade do plugin iToggle

en: Specify iToggle onClick callback
pt: Especifique um callback onClick para o iToggle

en: Specify iToggle onClickOn callback
pt: Especifique um callback onClickOn para o iToggle

en: Specify iToggle onClickOff callback
pt: Especifique um callback onClickOff para o iToggle

en: Specify iToggle onSlide callback
pt: Especifique um callback onSlide para o iToggle

en: Specify iToggle onSlideOn callback
pt: Especifique um callback onSlideOn para o iToggle

en: Specify iToggle onSlideOff callback
pt: Especifique um callback onSlideOff para o iToggle

en: iToggle Module
pt: Módulo iToggle

en: Include Default CSS
pt: Incluir CSS Padrão

en: Uncheck this if you want to include your own styles for iToggle.
pt: Desabilite esta opção se quiser incluir seus próprios estilos para o iToggle.

en: If you installed the <a href="@link">Easing</a> jQuery plugin you can specify an easing function for iToggle here.
pt: Se você instalou o plugin de jQuery <a href="@link">Easing</a>, pode especificar uma função de Easing para o iToggle aqui.

en: For a full description of all iToggle callbacks, see the <a href="@link">documentation</a>.
pt: Para uma descrição completa de todos os callback do iToggle, veja a <a href="@link">documentação</a>.

en: OnClick callback
pt: Callback OnClick

en: Specify an OnClick callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnClick para o IToggle

en: OnClickOn callback
pt: Callback OnClickOn

en: Specify an OnClickOn callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnClickOn para o IToggle

en: OnClickOff callback
pt: Callback OnClickOff

en: Specify an OnClickOff callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnClickOff para o IToggle

en: OnSlide callback
pt: Callback OnSlide

en: Specify an OnSlide callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnSlide para o IToggle

en: OnSlideOn callback
pt: Callback OnSlideOn

en: Specify an OnSlideOn callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnSlideOn para o IToggle

en: OnSlideOff callback
pt: Callback OnSlideOff

en: Specify an OnSlideOff callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnSlideOff para o IToggle
