iToggle (7.x-2.0-beta8) - en to pt translation catalogue (49 entries)

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Path
pt: Caminho

en: Basic Settings
pt: Configurações Básicas

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: Warning
pt: Aviso

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: For example
pt: Por exemplo

en: About
pt: Sobre

en: Important
pt: Importante

en: Speed
pt: Velocidade

en: Display Type
pt: Tipo de Apresentação

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: On/Off
pt: Ligado/Desligado

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
pt: Esse campo guarda opções simples como ligado/desligado e sim/não.

en: Production (Minified)
pt: Produção (Minificado)

en: Development (Uncompressed Code)
pt: Desenvolvimento (Código Descomprimido)

en: At least @a
pt: Pelo menos @a

en: Administer iToggle
pt: Administrar iToggle

en: Configure iToggle module
pt: Configurar o módulo iToggle

en: Include Default CSS
pt: Incluir CSS Padrão

en: Uncheck this if you want to include your own styles for iToggle.
pt: Desabilite esta opção se quiser incluir seus próprios estilos para o iToggle.

en: For a full description of all iToggle callbacks, see the <a href="@link">documentation</a>.
pt: Para uma descrição completa de todos os callback do iToggle, veja a <a href="@link">documentação</a>.

en: OnClick callback
pt: Callback OnClick

en: Specify an OnClick callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnClick para o IToggle

en: OnClickOn callback
pt: Callback OnClickOn

en: Specify an OnClickOn callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnClickOn para o IToggle

en: OnClickOff callback
pt: Callback OnClickOff

en: Specify an OnClickOff callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnClickOff para o IToggle

en: OnSlide callback
pt: Callback OnSlide

en: Specify an OnSlide callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnSlide para o IToggle

en: OnSlideOn callback
pt: Callback OnSlideOn

en: Specify an OnSlideOn callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnSlideOn para o IToggle

en: OnSlideOff callback
pt: Callback OnSlideOff

en: Specify an OnSlideOff callback for iToggle.
pt: Especifique un callback OnSlideOff para o IToggle

en: If you installed the <a href="@link">Easing</a> jQuery plugin you can specify an easing function for iToggle here. Warning, if Easing is not installed properly, this will break things!
pt: Se você instalou o plugin <a href="@link">Easing</a> de jQuery, poderá especificar uma função de easing para o iToggle. Um aviso, se o não estiver corretamente instalado isto irá quebrar o widget.

en: iToggle animation speed, in milliseconds. Default is 200.
pt: Velocidade da animação do iToggle, em milésimos de segundo. O padrão é 200.

en: All of these callbacks are automatically wrapped in a closure, so you do don't need to specify it, just enter the code directly.
pt: Todos os callbacks são automaticamente colocados entro de uma função anônima (closure). Portanto apenas digite o código que deseja executar.

en: I confirm that I have read the above warnings and wish to configure callbacks for iToggle
pt: Confirmo que li os avisos acima e desejo configurar os callbacks do iToggle.

en: This is the iToggle configuration page. Override iToggle default settings here. To include the iToggle plugin yourself, just call itoggle_include_itoggle() from your code.
pt: Esta é a página de configurações do iToggle. Sobrescreva as configurações padrão do plugin aqui. Para incluir o plugin do iToggle manualmente, é só chamar itoggle_include_itoggle() do seu código.

en: iToggle Path
pt: Caminho do iToggle

en: iToggle Compression Type
pt: Tipo de Compressão do iToggle

en: iToggle plugin
pt: Plugin iToggle

en: You need to download the !itoggle and extract the entire contents of the archive into the %path folder of your server.
pt: Você precisa fazer download do !itoggle e extrair os conteúdos do arquivo no caminho %path do seu servidor.

en: The location where iToggle plugin is installed. Relative paths are from the Drupal root directory.
pt: O caminho onde o plugin iToggle está instalado. Caminhos relativos são da raiz do Drupal.

en: Choose iToggle compression level
pt: Escolha o nível de compressão do iToggle
