jBase5 (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: Search
fr: Rechercher

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le séparateur à la fin du fil d'Ariane

en: Skip to Main Content
fr: Passer au contenu principal

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Box around
fr: Cadre autour

en: Each pane
fr: Chaque volet

en: Each panel
fr: Chaque panel

en: Content bottom
fr: Bas de contenu

en: Block titles
fr: Titres de bloc

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane est placé juste avant le titre.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le titre du contenu à la fin du fil d'Ariane

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane n'est pas placé juste avant le titre.

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
fr: Choisir de placer la boite autour de chaque volet (morceau de contenu) ou de chaque région (chaque colonne ou région).

en: Text only. Dont forget to include spaces.
fr: Texte seulement. Ne pas oublier d'inclure les espaces.

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Show the homepage link in breadcrumbs
fr: Afficher le lien vers la page d'accueil dans le fil d'Ariane.

en: Footer first
fr: Premier pied de page

en: Footer second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer third
fr: Troisième pied de page
