jBase5 (7.x-1.2) - en to id translation catalogue (30 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Content
id: Konten

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Search
id: Pencarian

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Updated:
id: Di-update:

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Breadcrumb separator
id: Pemisah breadcrumb

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan pemisah di akhir breadcrumb

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: You are here
id: Anda di sini

en: Content bottom
id: konten bawah

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb ditempatkan sebelum judul.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan judul konten pada akhir breadcrumb

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb tidak ditempatkan tepat sebelum judul.

en: Text only. Dont forget to include spaces.
id: Teks saja. Jangan lupa untuk memasukkan spasi.

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Show the homepage link in breadcrumbs
id: Tampilkan link breadcrumbs di halaman utama
