jCarousel (7.x-2.7) - en to pt translation catalogue (38 entries)

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Disabled
pt: Desativado

en: None
pt: Nenhum

en: Default
pt: Por defeito

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: Advanced
pt: Avançado

en: Both
pt: Ambos

en: Last
pt: Último

en: seconds
pt: segundos

en: First
pt: Primeiro

en: Animation speed
pt: Velocidade da animação

en: Auto
pt: Automático

en: Views integration
pt: Integração com o módulo Views

en: Theme function
pt: Função do Tema

en: Start position
pt: Posição inicial

en: View sample code
pt: Ver código fonte

en: Most configuration options for the jCarousel module are provided through <a href="http://drupal.org/project/views">Views module</a>.
pt: A maioria das opções do módulo jCarousel são fornecidas através do <a href="http://drupal.org/project/views">módulo Views</a>

en: Custom implementations
pt: Implementação personalizada

en: Horizontal carousel
pt: Carrossel horizontal

en: This example uses <code>jcarousel_add()</code> directly with no options to create the default horizontal carousel.
pt: Este código utiliza a função <code>jcarousel_add()</code> directamente sem opções para criar o carousel horizontal padrão.

en: Vertical carousel
pt: Carrossel vertical

en: jCarousel can accept a variety of <a href="http://sorgalla.com/projects/jcarousel/#Configuration">configuration options</a> via the second argument to <code>jcarousel_add()</code>. In this example, we created a vertical carousel.
pt: jCarousel aceita uma variedade de <a href="http://sorgalla.com/projects/jcarousel/#Configuration">opções de configuração</a> através do segundo argumento da função <code>jcarousel_add()</code>. Neste exemplo criou-se um carousel vertical.

en: Different skins
pt: Outras skins

en: The following PHP code may be placed in a template file or a module to create a carousel.
pt: O código PHP seguinte pode ser utilizado num ficheiro de template ou num módulo para criar um carousel.

en: Number of visible items
pt: Número de items visíveis

en: Changing this option will override "width" properties set in your CSS.
pt: Esta opção irá sobrepor-se à propriedade "width" definida no CSS.

en: The number of items to scroll at a time. The "auto" setting scrolls all the visible items.
pt: O número de items a fazer scroll de cada vez. A opção "Automático" faz scroll de todos os elementos visíveis.

en: Auto-scroll after
pt: Auto-scroll após

en: Specifies how many seconds to periodically auto-scroll the content. If set to 0 (default) then autoscrolling is turned off.
pt: Especifica quantos segundos entre auto-scroll dos conteúdos. Se definido como 0 (padrão) auto-scrolling é desactivado.

en: The speed of the scroll animation as string in jQuery terms ("slow"  or "fast") or milliseconds as integer (See <a href="http://api.jquery.com/animate/">jQuery Documentation</a>).
pt: A velocidade da animação de scroll como uma string jQuery ("slow" ou "fast") ou em milisegundos como um inteiro. (Ver <a href="http://api.jquery.com/animate/">Documentação jQuery</a>).

en: The jCarousel style cannot be used with a pager. Disable the "Use pager" option for this display.
pt: O estilo jCarousel não pode ser utilizado com um paginador. Desligue a opção "Utilizar paginador" para esta vista.

en: Pause auto-scroll on hover
pt: Pausa do auto-scroll ao passar com o rato

en: If auto-scrolling, pause the carousel when the user hovers the mouse over an item.
pt: Se o auto-scrolling estiver activo, faz pausa do auto-scroll quando se passa com o rato sobre um item.

en: Enable navigation
pt: Activar navegação

en: Enable a clickable navigation list to jump straight to a given page.
pt: Activa uma lista de navegação clicável para saltar directamente para uma determinada página.

en: AJAX load pages
pt: Carregar páginas por AJAX

en: The number of items set in the pager settings will be preloaded. All additional pages will be loaded by AJAX as needed.
pt: O número de items definido no paginador será pré-carregado. Todas as páginas adicionais serão carregadas por AJAX quando necessário.
