Drupal QuickBooks Integration (7.x-1.0-rc11) - en to hu translation catalogue (47 entries)

en: delete
hu: törlés

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: None
hu: Nincs

en: Message
hu: Üzenet

en: Weight
hu: Súly

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Terms
hu: Kifejezések

en: Invoice
hu: Számla

en: Payment
hu: Fizetés

en: here
hu: ide

en: Process
hu: Folyamat

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Taxes
hu: Adók

en: Tax rate
hu: Adókulcs

en: Payment method
hu: Fizetési mód

en: Order ID
hu: Rendelésazonosító

en: Rate
hu: Mérték

en: Data
hu: Adat

en: Display format
hu: Megjelenítési formátum

en: Delete tax rule
hu: Adózási szabály törlése

en: Taxed product types
hu: Adózásba bevont terméktípusok

en: Taxed line items
hu: Adózott tételsorok

en: conditions
hu: feltételek

en: Are you sure you want to delete @name?
hu: @name biztosan törölhető?

en: Taxed products
hu: Adózott termékek

en: Shippable products
hu: Szállítható termékek

en: Any product
hu: Bármely termék

en: No rates available.
hu: Nincs még adókulcs beállítva.

en: Tax rate %name saved.
hu: %name adókulcs mentése megtörtént.

en: That tax rate does not exist.
hu: Ez az adókulcs nem létezik.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
hu: Folytatás esetén minden korábbi, ezzel az adóval terhelt rendelés is elveszítheti ezt az adót. A jövőbeni rendelésekre való alkalmazása viszont elkerülhető az adónem kikapcsolásával. A művelet nem vonható vissza.

en: Tax rate %name deleted.
hu: %name adókulcs törölve lett.

en: Line item
hu: Tétel

en: Component name
hu: Összetevő neve

en: Calculate taxes for a line item
hu: Adó kiszámítása tételhez

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
hu: Még nincsenek adókulcsok. <a href="@link">Adókulcs hozzáadása</a>.

en: There are no tax types yet. <a href="@link">Add a tax type</a>.
hu: Még nincsenek adónemek. <a href="@link">Adónem hozáadása</a>.

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
hu: Hogyan kell a szerializált adatokat megjeleníteni. Választható egy egyéni tömb-/objektumkulcs vagy egy print_r a teljes kimeneten.

en: Full data (unserialized)
hu: Teljes adat (nem szerializált)

en: Full data (serialized)
hu: Teljes adat (szerializált)

en: A certain key
hu: Egy bizonyos kulcs

en: Which key should be displayed
hu: Melyik kulcsot kell használni

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
hu: Meg kell adni egy kulcsot az adat egy kulcsának megjelenítéséhez.

en: Order in checkout
hu: Rendelés fizetés alatt
