Drupal QuickBooks Integration (7.x-1.0-rc11) - en to ja translation catalogue (43 entries)

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Cancel
ja: キャンセル

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Terms
ja: ターム

en: Invoice
ja: 請求書

en: Payment
ja: 決済

en: here
ja: こちら

en: Process
ja: 処理

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Taxes
ja: 税

en: Tax rate
ja: 税率

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Rate
ja: 税率

en: Data
ja: データ

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Delete tax rule
ja: 税規則の削除

en: Taxed product types
ja: 税額を加算する商品種別

en: Taxed line items
ja: 課税品目

en: conditions
ja: 条件設定

en: Are you sure you want to delete @name?
ja: @nameを本当に削除しても良いですか?

en: Taxed products
ja: 税額を加算する商品

en: Shippable products
ja: 配送可能な商品

en: Any product
ja: 全ての商品

en: No rates available.
ja: 有効な税率はありません。

en: Tax rate %name saved.
ja: 税率%nameが保存されました。

en: That tax rate does not exist.
ja: その税率は存在しません。

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
ja: この処理は取り消しできません。処理を先に進めるとこの税が含まれる任意の注文は税額を失うことになります。<br />注文にこの税をもはや適用させる必要がない場合、代わりに述部を無効にするようにして下さい。

en: Tax rate %name deleted.
ja: 税率%nameが削除されました。

en: Line item
ja: 品目

en: Component name
ja: コンポーネント名

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ja: 一連のデータがどのように表示されるか。カスタムアレイ／オブジェクトキーや print_r などが選択できます。

en: Full data (unserialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ無)

en: Full data (serialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ済)

en: A certain key
ja: 特定のキー

en: Which key should be displayed
ja: 表示するキー

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ja: データのキーを表示したければ、キーを入力する必要があります。
