Drupal QuickBooks Integration (7.x-1.0-rc4) - en to nl translation catalogue (41 entries)

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Terms
nl: Termen

en: here
nl: hier

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Taxes
nl: Belastingen

en: Products
nl: Producten

en: Environment
nl: Omgeving

en: Rate
nl: Percentage

en: Data
nl: Gegevens

en: Display format
nl: Weergaveformaat

en: Delete tax rule
nl: Verwijder belastingregel

en: Taxed product types
nl: Belaste producttypen

en: Taxed line items
nl: Regels met BTW

en: conditions
nl: voorwaarden

en: Are you sure you want to delete @name?
nl: Weet u zeker dat u @name wilt verwijderen?

en: Taxed products
nl: Producten waarop BTW van toepassing is

en: Shippable products
nl: Producten die verzonden kunnen worden

en: Any product
nl: Elk product

en: No rates available.
nl: Geen tarieven beschikbaar.

en: Tax rate %name saved.
nl: Belastingtarief %name is opgeslagen.

en: That tax rate does not exist.
nl: Dit belastingtarief bestaat niet.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt. Als u doorgaat, kan het belastingbedrag verloren gaan, van alle bestelopdrachten waarop dit tarief is toegepast.<br />Als u niet meer wilt dat deze belasting over bestelopdrachten wordt berekend, overweeg dan om deze eigenschap uit te schakelen.

en: Tax rate %name deleted.
nl: Belastingtarief %name is verwijderd.

en: Payment Method
nl: Betaalmethode

en: Commerce Order
nl: Commerce-bestelling

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
nl: Er zijn nog geen belastingstarieven. <a href="@link">Belastingstarief toevoegen</a>.

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
nl: Hoe moeten geserialiseerde gegevens worden weergegeven? U kan een aangepaste array/object-sleutel of print_r toepassen op de volledige uitvoer.

en: Full data (unserialized)
nl: Volledige gegevens (niet-geserialiseerd)

en: Full data (serialized)
nl: Volledige gegevens (geserialiseerd)

en: A certain key
nl: Een bepaalde sleutel

en: Which key should be displayed
nl: Welke sleutel moet worden weergegeven

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
nl: Geef een sleutel op als u een sleutel van de gegevens wilt tonen.

en: Configure tax rates and rules.
nl: Belastingtarieven en -regels instellen.

en: Tax rate %name created.
nl: Belastingtarief %name aangemaakt.
