Drupal QuickBooks Integration (7.x-1.0-rc16) - en to it translation catalogue (40 entries)

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Terms
it: Termini

en: Invoice
it: Fattura

en: Payment
it: Pagamento

en: here
it: qui

en: Process
it: Esegui

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Taxes
it: Imposte

en: Tax rate
it: Aliquota

en: Payment method
it: Metodo di pagamento

en: Order ID
it: ID ordine

en: Rate
it: Aliquota

en: Delete tax rule
it: Elimina regola tassa

en: Taxed product types
it: Tipologie prodotto soggetti a tassazione

en: Taxed line items
it: Voci soggette a tassazione

en: conditions
it: condizioni

en: Are you sure you want to delete @name?
it: Sicuro di voler elimionare @name?

en: Taxed products
it: Prodotti tassati

en: Shippable products
it: Prodotti spedibili

en: Any product
it: Qualsiasi prodotto

en: No rates available.
it: Nessuna aliquota disponibile.

en: Tax rate %name saved.
it: Aliquota %name salvata.

en: That tax rate does not exist.
it: Questa aliquota non esiste.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
it: Questa azione non può essere annullata. Se si procede, qualsiasi ordine a cui è stata applicata questa aliquota la può perdere.<br />Se si desidera semplicemente che questa aliquota non venga più applicata agli ordini, prendere invece in considerazione l'idea di disattivarla.

en: Tax rate %name deleted.
it: Aliquota %name eliminata.

en: Line item
it: Riga d'ordine

en: Commerce Order
it: Ordine Commerce

en: Component name
it: Nome del componente

en: Calculate taxes for a line item
it: Calcola le tasse per una riga d'ordine

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
it: Non è ancora stata definita alcuna aliquota. <a href="@link">Aggiungi aliquota</a>.

en: There are no tax types yet. <a href="@link">Add a tax type</a>.
it: Non è ancora stato definito alcun tipo di tassa. <a href="@link">Aggiungi tipo tassa</a>.

en: Order in checkout
it: Ordine in fase di checkout
