Job Scheduler (7.x-2.0) - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: enabled
ja: 有効

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: disabled
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Never
ja: なし

en: (Disabled)
ja: (無効)

en: Last
ja: 最後

en: Usage
ja: 使用方法

en: About
ja: アバウト

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
ja: トリガーとは、サイトで発生するイベントです。例として，新しいコンテンツが追加された時や、ユーザーがログインした時などがあげられます。トリガーモジュールはこのトリガーを、特定のキーワードを含むコンテンツを非表示にしたり管理者にメールを送信するといったアクション(プログラムの実行)に関連付けることができます。<a href="@url">アクション設定</a>ページには、すでに存在するアクションのリストがあり、高度なアクション(メールアドレスや禁止ワードの一覧など、設定が必要なアクション)の作成や構成をすることもできます。

en: Scheduler API
ja: スケジューラ API
