Job Scheduler (7.x-2.0) - en to pt translation catalogue (17 entries)

en: Title
pt: Título

en: Next
pt: Seguinte

en: enabled
pt: ativo

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: disabled
pt: inativo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Guardar

en: Never
pt: Nunca

en: (Disabled)
pt: (Inativo)

en: Last
pt: Último

en: Usage
pt: Utilização

en: About
pt: Sobre

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
pt: Triggers são eventos no seu site, como um novo conteúdo sendo adicionado ou um utilizador registado. O módulo Trigger associa estes triggers com acções (tarefas funcionais), como conteúdo não publicado contendo certas palavras chave ou enviando um email ao administrador. A <a href="@url">Página de definições de acções</a> contém uma lista de acções existentes e fornece a capacidade de criar e configurar acções avançadas (acções qie requerem configuração, como uma morada de e-mail ou uma lista de palavras banidas).
