Job Scheduler (7.x-2.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: enabled
fr: activé

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: disabled
fr: désactivé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Never
fr: Jamais

en: (Disabled)
fr: (Désactivé)

en: Last
fr: Dernier

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
fr: Les <em>déclencheurs</em> sont des événements de votre site, tel que l'ajout d'un nouveau contenu ou encore la connexion d'un utilisateur. Le module Trigger associe ces déclencheurs à des <em>actions</em> (tâches fonctionnelles), telles que dépublier les contenus contenant certains mots-clés, ou bien envoyer un courriel à l'administrateur. La <a href="@url">page de paramètres des actions</a> contient une liste des actions existantes, et vous offre la possibilité de créer et configurer des <em>actions avancées</em> (i.e. des actions nécessitant un paramétrage, tel qu'une adresse de courriel ou une liste de mots interdits).

en: Finished processing scheduled jobs (!time s, !total total, !failed failed).
fr: Traitement des tâches planifiées terminé (!time s, !total au total, !failed échecs).

en: Cron tab
fr: Onglet planificateur de tâche (Cron)

en: No triggers created yet.
fr: Aucun déclencheur créé.

en: Add a new trigger
fr: Ajouter un nouveau déclencheur

en: New trigger
fr: Nouveau déclencheur

en: Last triggered
fr: Dernier déclenché

en: The trigger has been updated.
fr: Le déclencheur a été mis à jour.

en: The trigger has been deleted.
fr: Le déclencheur a été supprimé.
