Job Scheduler (7.x-2.0) - en to id translation catalogue (14 entries)

en: Title
id: Judul

en: Next
id: Selanjutnya

en: enabled
id: hidup

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Save
id: Simpan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Last
id: Terakhir

en: Usage
id: Penggunaan

en: About
id: Tentang

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
id: Pemicu adalah aksi kejadian di situs Anda, seperti konten baru yang ditambahkan atau pengguna masuk log. Modul Triger ini berhubungan dengan tindakan (tugas fungsional), seperti mematikan penerbitan konten yang mengandung kata kunci tertentu atau mengirim e-mail ke administrator. <a href="@url">Halaman pengaturan aksi</a> berisi daftar tindakan yang ada dan menyediakan kemampuan untuk membuat dan mengkonfigurasi tindakan lanjutan (tindakan yang memerlukan konfigurasi, seperti alamat e-mail atau daftar kata yang terlarang).
