Job Scheduler (7.x-2.0) - en to tr translation catalogue (18 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Next
tr: Sonraki

en: enabled
tr: etkin

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: edit
tr: düzenle

en: Save
tr: Kaydet

en: Never
tr: Asla

en: Last
tr: Son

en: Usage
tr: Kullanım

en: About
tr: Hakkında

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
tr: Tetikleyiciler, sitenizdeki örneğin yeni bir içerik eklenmesi ya da bir kullanıcının giriş yapması gibi olaylardır. Tetikleyici eklentisi bu tetikleyicileri, belirli anahtar sözcüklere sahip içeriği yayından kaldırmak ya da yöneticiye e-posta göndermek gibi eylemlerle (işlevsel görevlerle) ilişkilendirir. <a href="@url">Eylem ayarları sayfası</a> kullanılabilir eylemlerin listesini ve ileri düzey eylemler (e-posta adresi ya da yasaklı sözcükler listesi gibi yapılandırmalar gerektiren eylemler) oluşturup yapılandırmayı sağlar.

en: Job Scheduler
tr: İş Zamanlayıcı (Job Scheduler)

en: Scheduler API
tr: Zamanlayıcı API
