Journal (7.x-1.0) - en to cy translation catalogue (15 entries)

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Author
cy: Awdur

en: List
cy: Rhestr

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Message
cy: Neges

en: Save
cy: Cadw

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Location
cy: Lleoliad

en: open
cy: ar agor

en: !name field is required.
cy: Mae maes !name yn ofynnol.
