Journal (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (16 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Development
id: Pengembangan

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Save
id: Simpan

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Module
id: Modul

en: Location
id: Lokasi

en: open
id: terbuka

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.
