jQuery Update (7.x-3.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (33 entries)

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: Operations
hu: Műveletek

en: None
hu: Nincs

en: Theme
hu: Smink

en: Configure
hu: Beállít

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: @title dialog
hu: @title párbeszédablak

en: default theme
hu: alapértelmezés szerinti smink

en: jQuery compression level
hu: jQuery tömörítési szintje

en: Production (minified)
hu: Éles (tömörített)

en: Development (uncompressed)
hu: Fejlesztés (nem tömörített)

en: jQuery and jQuery UI CDN
hu: jQuery és jQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
hu: A jQuery és a jQuery UI betöltése CDN-ből. Ha a CDN nem elérhető, a jQuery és a jQuery UI helyben tárolt verziója lesz használva.

en: Site Default
hu: Webhely alapértelmezés

en: Update jQuery and jQuery UI to a more recent version.
hu: jQuery és jQuery UI frissítése egy újabb verzióra..

en: jQuery version
hu: jQuery verzió

en: Configure how <a href="@jquery">jQuery</a> behaves on the site. Select which jQuery version, the compression level and whether or not to use a CDN.
hu: A <a href="@jquery">jQuery</a> viselkedésének beállítása az oldalon. A jQuery verziójának, a tömörítési szintnek és a CDN használatának beállítása.

en: Configure settings related to the jQuery upgrade, the library path and compression.
hu: A jQuery frissítésére, könyvtárszerkezetére, tömörítésére vonatkozó beállítások megadása.

en: admin theme
hu: adminsmink

en: Default jQuery version
hu: Alapértelmezett jQuery verzió

en: jQuery %jquery (<a href="@link">configure</a>) and jQuery UI %ui
hu: jQuery %jquery (<a href="@link">beállítás</a>) és jQuery UI %ui

en: unknown version
hu: ismeretlen verzió

en: Select which version of jQuery to use on the site.
hu: Annak kiválasztása, hogy melyik jQuery verzió legyen használva a webhelyen.

en: Theme Overrides
hu: Smink felülírások

en: You can override the default jQuery version above on each themes settings page. This is useful for administrative based themes.
hu: Az alapértelmezett jQuery verzió felülbírálható minden egyes smink beállítási oldalán. Ez hasznos az adminisztrációs sminken alapuló sminkek esetében.

en: Enable jQuery Migrate Plugin
hu: jQuery Migrate Plugin engedélyezése

en: Load the jQuery Migrate plugin using a CDN. If the CDN is not available the local module version of the plugin will be used instead.
hu: A jQuery Migrate betöltése CDN-ből. Ha a CDN nem elérhető, a bővítmény helyben tárolt verziója lesz használva.

en: Console warnings
hu: Konzol figyelmeztetések

en: Console trace
hu: Konzol követés

en: You can optionally select a different version of jQuery to use for pages that are rendered using this theme. This is useful for administrative based themes.
hu: Kiválasztható egy másik jQuery verzió az e smink által előállított oldalakhoz. Ez hasznos az adminisztrátori sminkeken alapuló sminkeknél.

en: Theme specific jQuery version
hu: Sminkspecifikus jQuery verzió

en: Site default (!version)
hu: A webhelyen alapértelmezett (!version)

en: 1.4 (Drupal core)
hu: 1.4 (Drupal alaprendszer)
