jQuery Update (7.x-4.0-rc1) - en to nl translation catalogue (27 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: None
nl: Geen

en: Theme
nl: Thema

en: Configure
nl: Instellen

en: Performance
nl: Prestaties

en: default theme
nl: standaardthema

en: Custom paths
nl: Aangepaste paden

en: jQuery compression level
nl: JQuery compressieniveau

en: Production (minified)
nl: Productie (gecomprimeerd)

en: Development (uncompressed)
nl: Ontwikkeling (ongecomprimeerd)

en: jQuery and jQuery UI CDN
nl: jQuery en JQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
nl: jQuery en jQuery gebruiken via een CDN. Wanneer de CDN niet beschikbaar is dan zal een lokale versie van jQuery en jQuery UI gebruikt worden.

en: Site Default
nl: Site standaard

en: Update jQuery and jQuery UI to a more recent version.
nl: jQuery en jQuery UI bijwerken naar een nieuwere versie.

en: jQuery version
nl: jQuery versie

en: Configure how <a href="@jquery">jQuery</a> behaves on the site. Select which jQuery version, the compression level and whether or not to use a CDN.
nl: Instellen hoe <a href="@jquery">jQuery</a> op de site wordt gebruikt. Selecteer de jQuery versie, het compressieniveau en of er wel of niet een CDN wordt toegepast.

en: Configure settings related to the jQuery upgrade, the library path and compression.
nl: Configureer de jQuery upgrade, de bestandspaden en het compressieniveau.

en: admin theme
nl: beheerthema

en: Default jQuery version
nl: Standaard jQuery versie

en: jQuery %jquery (<a href="@link">configure</a>) and jQuery UI %ui
nl: jQuery %jquery (<a href="@link">instellen</a>) en jQuery UI %ui

en: unknown version
nl: onbekende versie

en: Select which version of jQuery to use on the site.
nl: Selecteer welke jQuery versie op de site gebruikt moet worden.

en: default/admin theme
nl: standaard / admin thema

en: Enable jQuery Migrate Plugin
nl: jQuery Migrate Plugin inschakelen

en: Theme specific jQuery version
nl: Thema-specifieke jQuery versie

en: Site default (!version)
nl: Site standaard (!version)
