JS injector (7.x-2.1) - en to ja translation catalogue (40 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Delete
ja: 削除

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Save
ja: 保存

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: All
ja: すべて

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Location
ja: 場所

en: Media
ja: メディア

en: Exists
ja: 存在

en: Delete rule
ja: ルールの削除

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: The directory %directory is not writable
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: Edit rule
ja: ルールの編集

en: Create a new rule
ja: 新しいルールの作成

en: Add on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページに追加する。

en: Add on only the listed pages.
ja: リストに記載したページにのみ追加する。

en: Print
ja: 印刷

en: rule
ja: ルール

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: rules
ja: ルール

en: Unable to create
ja: 作成不可

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ja: 以下のPHPコードが<code>TRUE</code>を返す場合のみ（上級者向け）

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Add if the following PHP code outputs a nonzero value (PHP-mode, experts only).
ja: 以下のPHPコードが空でない値を返した場合に追加。（PHPモード、熟練者に限る）

en: Save and Continue Editing
ja: 保存して編集を続ける

en: Every page except the listed pages
ja: 以下を除く全てのページ

en: The listed pages only
ja: 以下のページのみ

en: The human readable description of this rule.
ja: このルールの表示用名称。

en: Friendly name
ja: 名前

en: This is the unique ID for this rule. Only alphanumeric characters, spaces, underscores and dashes are allowed.
ja: このルールの固有のシステム内部名称。半角英数字とスペース、アンダースコア、ハイフンを利用できます。

en: Illegal characters found in the friendly name, please remove them.
ja: 名前に利用できない文字が含まれていますので、削除してください。
