Javascript Timer (7.x-1.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (44 entries)

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Javascript
sv: JavaScript

en: Javascript load options
sv: Alternativ för laddning av JavaScript

en: Output Overrides
sv: Åsidosättningar av utmaning

en: Output formats change the display of the timer.  The global format is used unless you choose a preset in the timer tags.  You can hard-code the output format in the timer tags as well.  Available replacement values are: %day%, %month%, %year%, %dow%, %moy%, %years%, %ydays%, %days%, %hours%, %mins%, and %secs%.
sv: Utmatningsformat ändrar visningen av tidtagaren. Det globala formatet används så länge du inte väljer ett förvalt i tidtagarens taggar. Du kan även koda utmatningsformatet i tidtagarens taggar. Tillgängliga ersättningsbara värden är:  %day%, %month%, %year%, %dow%, %moy%, %years%, %ydays%, %days%, %hours%, %mins%, and %secs%.

en: Global output format
sv: Globalt utmatningsformat

en: The global output format is the baseline unless you use the presets below.
sv: Det globala utmatningsformatet är stommen så länge du inte använder de förinställda nedan.

en: Output format preset 1
sv: Förinställt utmatningsformat 1

en: Output format preset 2
sv: Förinställt utmatningsformat 2

en: Output format preset 3
sv: Förinställt utmatningsformat 3

en: Highlight settings
sv: Framhäv inställningar

en: When a timer is nearing completion, you can change its' color or use css formatting.
sv: När en tidtagare närmar sig sitt slutförande kan du ändra dess färg eller använda stilmallsformatering.

en: Highlight tagging
sv: Framhäv taggning

en: Use style="color:red;background-color:white;" or class="" etc...
sv: Använd till exempel style="color:red;background-color:white;" eller class=""

en: Highlight threshold (minutes)
sv: Framhäv tröskelvärde (minuter)

en: Number of minutes left before highlighting is applied.
sv: Antal minuter kvar innan framhävningen tillämpas.

en: Timer complete statement
sv: Meddelande vid tidtagarens avslutande

en: Statement that prints when a timer has completed.
sv: Meddelande som skrivs när en tidtagare har avslutats.

en: Every page
sv: Alla sidor

en: Nodes only
sv: Enbart noder

en: Clock type
sv: Klockformat

en: Countdown Timer javascript file saved to:
sv: JavaScriptfil sparad till:

en: File Create Error: timer.js could not be created
sv: Fel vid skapande av fil: timer.js kunde inte skapas

en: Javascript Timer admin settings may not contain single quotes(').
sv: Administrationsinställningar för JavaScript Timer får inte innehålla enkla citationstecken (').

en: A module which creates javascript timers.
sv: En modul som skapar tidtagare i JavaScript.

en: Javascript timer api
sv: API för tidtagare i JavaScript

en: Provides a timer api and several timer widgets for dynamic html thingys.
sv: Tillhandahåller ett API för tidtagare och flera gränssnittskomponenter för tidtagare för dynamisk HTML.

en: Javascript timer
sv: Tidtagare i JavaScript

en: Clock widget
sv: Gränssnittskomponent för klocka

en: 12-hour plain text
sv: 12-timmar - ren text

en: 24-hour plain text
sv: 24-timmar - ren text

en: Analog plain
sv: Analog - ren text

en: The analog clock is experimental and only works on Firefox, Opera, and Safari.  IE will degrade to the 12-hour text clock.
sv: Den analoga klockan är experimentell och fungerar bara med Firefox, Opera och Safari. IE kommer att nedgraderas till 12-timmars textklocka.

en: Timer widget
sv: Gränssnittskomponent för tidtagare

en: Widget: clock
sv: Gränssnittskomponent: klocka

en: Embeddable clock widget.
sv: Inbäddningsbar gränssnittskomponent för klocka.

en: Widget: timer
sv: Gränssnittskomponent: tidtagare

en: Embeddable countdown and countup timers.
sv: Inbäddningsbar tidtagare för nedräkning och uppräkning.

en: Configure Javascript timer widgets and settings.
sv: Konfigurera gränssnittskomponenter och inställningar för tidtagare i JavaScript.

en: Page lists
sv: Lista på sidor

en: Node view will only load when a single node is viewed.  Every page, is well, EVERY PAGE.  Page list will use the lists below.
sv: Visning av noder kommer enbart att laddas när en enstaka nod visas. Alla sidor är, observera ALLA SIDOR. Lista på sidor använder sig av listorna här nedanför.

en: Javascript include page list
sv: Lista på sidor att inkludera JavaScript

en: Javascript exclude page list
sv: Lista på sidor att exkludera JavaScript

en: The pages listed here will not load the jstimer code regardless of the settings above. Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Sidorna som listas här kommer inte ladda koden för jstimer oberoende av inställningarna ovan. Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.
