Kalatheme (7.x-4.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: content
ja: コンテンツ

en: Actions
ja: アクション

en: error
ja: エラー

en: None
ja: なし

en: Add
ja: 追加

en: Modules
ja: モジュール

en: Error
ja: エラー

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Warning
ja: 警告

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: warning
ja: 警告

en: Themes
ja: テーマ

en: Permission
ja: 権限

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: ok
ja: OK

en: Recommended version:
ja: 推奨バージョン:

en: Security update:
ja: セキュリティーアップデート：

en: Latest version:
ja: 最新バージョン:

en: Development version:
ja: 開発バージョン:

en: Also available:
ja: 同じく入手可能:

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Drupal core
ja: Drupal コア

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Add new content
ja: 新規コンテンツを追加

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ja: 水平方向の位置揃えは、左上から始まって右に向かってアイテムを配置します。垂直方向の位置揃えは、左上から始まって下に向かってアイテムを配置します。

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Includes: %includes
ja: 以下を含みます： %includes

en: Disabled modules
ja: 無効モジュール

en: Disabled themes
ja: 無効テーマ

en: Styles
ja: スタイル

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Error installing / updating
ja: インストール中 / アップデート中にエラーが発生しました

en: Installed %project_name successfully
ja: %project_name のインストールが成功しました。

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ja: インストールは正常に終了しました。メンテナンスモードは解除されました。

en: Installation was completed successfully.
ja: インストールは正常に終了しました。

en: Installation failed! See the log below for more information.
ja: インストールは失敗しました。より詳しい情報は以下のログを参照してください。

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ja: インストールは失敗しました。より詳しい情報は以下のログを参照してください。サイトはメンテナンスモードのままです。

en: Provided archive contains no files.
ja: 提供されたアーカイブにはファイルがありません。

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Enabled: %includes
ja: 有効: %includes

en: Disabled: %disabled
ja: 無効: %disabled

en: Depends on: !basethemes
ja: 次に依存: !basethemes

en: Required by: %subthemes
ja: 次に必須: %subthemes

en: Update manager
ja: 更新マネージャー

en: Autocomplete popup
ja: 入力補完ポップアップ

en: Searching for matches...
ja: 検索しています...

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ja: このフィールドに保存可能な値。一つの値を一行ごとに、キー|ラベルのフォーマットで入力してください。

en: Table summary
ja: テーブルサマリー

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Short description of table
ja: テーブルの短い説明

en: Add existing content
ja: 既存のコンテンツを追加する
