Keyboard Shortcut Utility (7.x-1.2) - en to ru translation catalogue (28 entries)

en: Actions
ru: Действия

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Edit
ru: Редактировать

en: Navigation
ru: Навигация

en: Key
ru: Ключ

en: Keyboard Shortcut
ru: Сочетание клавиш

en: A keyboard shortcut to an internal or external page or a javascript function.
ru: Сочетание клавиш для внутренней или внешней страницы или javascript функции.

en: Shortcuts enable the posibility to assign keyboard shortcuts to an action or a link.
ru: Модуль «Сочетания клавиш» позволяет назначать клавиатурные сочетания для действий или ссылок.

en: A description about what this shortcut does.
ru: Описание что делает это сочетание клавиш

en: Meta Keys
ru: Мета клавиши

en: ALT Key
ru: Клавиша ALT

en: CTRL Key
ru: Клавиша CTRL

en: SHIFT Key
ru: Клавиша SHIFT

en: You can specify which meta keys are part of the shortcut.
ru: Вы можете определить какие мета клавиши будут частью комбинации.

en: Letter
ru: Буква

en: If the shortcut uses a letter enter it here
ru: Если сочетание клавиш использует букву, введите ее тут

en: Character Code
ru: Таблица символов

en: If the shortcut uses a key code selected it here
ru: Если сочетание клавиш использует клавишу, выберите ее здесь

en: Type of action or URL
ru: Тип действия или URL

en: Call a JS function
ru: Вызов JS функции

en: The type of action that will be executed when the shortcut get raised, it can be a call to a javascript function, or go to an internal drupal address or go to an externa internet address.
ru: Тип действия, которое будет выполнено при нажатии сочетания клавиш, это может быть вызовом javascript функции или переход на внешний или внутренний адрес.

en: Action to take
ru: Применяемое действие

en: The list of shortcuts
ru: Список сочетания клавиш

en: Shortcuts
ru: Ярлыки

en: Shortcut
ru: Ярлык

en: Keyboard Shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Administer shortcuts
ru: Управление ярлыками
