Localization client (7.x-1.0-beta2) - en to sv translation catalogue (44 entries)

en: Source string
sv: Källsträng

en: Clear
sv: Rensa

en: Source
sv: Källa

en: Translated
sv: Översatt

en: Translation
sv: Översättning

en: Untranslated
sv: Ej översatt

en: Multilanguage
sv: Fler språk

en: Sharing
sv: Delning

en: No strings found to translate.
sv: Inga strängar funna att översätta.

en: Page Text
sv: Sidtext

en: Translation to %language
sv: Översättning till %language

en: Translate Text
sv: Översätt text

en: Save translation
sv: Spara översättning

en: Enable sharing translations with server
sv: Aktivera delning av översättningar med server

en: Address of localization server to use
sv: Adress att använda för språkanpassningsserver

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
sv: Den angivna servern kunde inte hantera version 2.0 av API:t för fjärrbifogning.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
sv: Bekräftade att den angivna servern kan hantera fjärrbifogning av strängar.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
sv: Ogiltig adress för språkanpassningsserver angiven. Kontrollera att du angivit den rätta adressen.

en: Localization client
sv: Klient för språkanpassning

en: Your Localization Server API key
sv: Din API-nyckel för språkanpassningsserver

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
sv: Detta är en unik nyckel som kommer tillåta dig att skicka översättningar till den fjärranslutna servern. Gå till !server-link för att hitta din API-nyckel.

en: Save string
sv: Spara sträng

en: Translate strings
sv: Översätt strängar

en: Provides on-page localization
sv: Tillhandahåller språkanpassning direkt på sidan

en: An HTTP error @status occured.
sv: Ett HTTP-fel @status inträffade.

en: Copy source
sv: Kopiera källa

en: Hide on-page translation from you
sv: Dölj direktöversättning på sidan från dig

en: Use on-page translation
sv: Använd direktöversättning på sidan.

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
sv: Gör det möjligt att översätta gränssnittet för Drupal direkt på sidan.

en: Submit translations to localization server
sv: Skicka in översättningar till språkanpassningsserver.

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
sv: Tillåter användare att skicka in översättningar till en fjärransluten språkanpassningsserver.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
sv: Du bör tillhandahålla en serveradress, såsom http://localize.drupal.org

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
sv: Inte sparad lokalt på grund av ogiltigt HTML-innehåll.

en: Translation saved locally.
sv: Översättning sparad lokalt.

en: Translation successfuly removed locally.
sv: Översättning togs bort lokalt utan problem.

en: Unknown error while saving translation locally.
sv: Okänt fel vid sparande av översättning lokalt.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
sv: Du kan dela ditt arbeta med  !l10n_server om du ställer in din API-nyckel på !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
sv: Inte sparat på grund av att källsträngen saknas.

en: Not saved due to missing form values.
sv: Inte sparat på grund av saknat formulärsvärde.

en: Not saved due to insufficient permissions.
sv: Inte sparat på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
sv: Varje inlagd översättning kommer också att läggas till denna server. Vi föreslår att du anger <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> för att dela med den stora gemenskapen Drupal erbjuder. Se till att ställa in API-nyckel i användarkontots inställningar för varje användare som kommer att delta i översättningar.

en: Translation sent and accepted by @server.
sv: Översättning skickad och godkänd av @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
sv: Översättning nekades av @server. Orsak: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
sv: Anslutningen med @server bröts med följande felmedelande: %error_code: %error_message.
