Localization client (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (36 entries)

en: Source string
it: Testo di origine

en: Clear
it: Cancella

en: Source
it: Sorgente

en: Multilingual
it: Multilingue

en: Translated
it: Tradotto

en: Translation
it: Traduzione

en: Untranslated
it: Non tradotto

en: Sharing
it: Condivisione

en: No strings found to translate.
it: Nessuna stringa da tradurre trovata.

en: Translation to %language
it: Traduzione in %language

en: Translate Text
it: Traduci testo

en: Save translation
it: Salva traduzione

en: Enable sharing translations with server
it: Abilita la condivisione delle traduzioni con il server

en: Address of localization server to use
it: Indirizzo del server di localizzazione da usare

en: Localization client
it: Client per localizzazione

en: Your Localization Server API key
it: La tua chiave Localization Server API

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
it: Questa è una chiave univoca che ti permetterà di mandare le traduzioni al server remoto. Per ottenere la tua chiave vai a !server-link.

en: Save string
it: Salva testo

en: Translate strings
it: Traduce stringhe

en: Provides on-page localization
it: Fornisce la traduzione on-page

en: An HTTP error @status occured.
it: Si è verificato un errore HTTP @status.

en: Copy source
it: Copia sorgente

en: Hide on-page translation from you
it: Nascondi la traduzione on-page

en: Use on-page translation
it: Usa traduzione on-page

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
it: Rende possibile la traduzione on-page dell'interfaccia di Drupal.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
it: Traduzione non salvata a causa di errori di validazione nel codice HTML.

en: Translation saved locally.
it: Traduzione salvata localmente.

en: Translation successfuly removed locally.
it: Traduzione locale rimossa con successo.

en: Unknown error while saving translation locally.
it: Errore sconosciuto durante il salvataggio locale del file di traduzione.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
it: Puoi condividere il tuo lavoro di traduzione con !l10n_server impostando la tua API key alla pagina !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
it: Non salvato per mancanza del testo di origine.

en: Not saved due to missing form values.
it: Non salvato per mancanza di dati necessari.

en: Not saved due to insufficient permissions.
it: Non salvato a causa dei permessi insufficienti.

en: Translation sent and accepted by @server.
it: Traduzione inviata ed accettata da @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
it: Traduzione rifiutata da @server. Motivo: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
it: Connessione con @server fallita con errore: %error_code: %error_message.
