Localization client (7.x-1.0) - en to uk translation catalogue (45 entries)

en: Source string
uk: Вихідний рядок

en: Clear
uk: Очистка

en: Source
uk: Джерело

en: Multilingual
uk: Багатомовність

en: Translated
uk: Перекладено

en: Translation
uk: Переклад

en: Untranslated
uk: Не перекладено

en: Sharing
uk: Обмін

en: No strings found to translate.
uk: Рядкі для перекладу відсутні.

en: Page Text
uk: Текст сторінки

en: Translation to %language
uk: Переклад мовою %language

en: Translate Text
uk: Перекласти текст

en: Save translation
uk: Зберегти переклад

en: Enable sharing translations with server
uk: Увімкнути обмін перекладами з сервером

en: Address of localization server to use
uk: Адреса сервера локалізації для використання

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
uk: Запропонований сервер не здатний працювати з API віддаленого передавання v2.0.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
uk: Виконана перевірка і зазначений сервер може працювати з віддаленим передаванням рядків. Підтримувані мови: %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
uk: Зазначена неправильна адреса сервера локалізації. Переконайтеся, що ви вказали правильну адресу сервера.

en: Localization client
uk: Клієнт локалізації

en: Your Localization Server API key
uk: Ваш API ключ до сервера локалізації

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
uk: Унікальний ключ, що дозволяє надсилати переклади до віддаленого сервера. Для отримання ключа API переходьте за адресою !server-link.

en: l10n_client
uk: Клієнт локалізації

en: Save string
uk: Зберегти рядок

en: Translate strings
uk: Перекласти рядки

en: Provides on-page localization
uk: Забезпечує локалізацію на сторінці

en: An HTTP error @status occured.
uk: Сталася помилка HTTP @status.

en: Copy source
uk: Копія джерела

en: Hide on-page translation from you
uk: Приховати від вас переклади на сторінці

en: Use on-page translation
uk: Використовувати переклад по гарячому

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
uk: Робить можливим переклад інтерфейсу Drupal безпосередньо на сторінці.

en: Submit translations to localization server
uk: Передати переклади на сервер локалізації

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
uk: Дозвіл користувачам передавати переклади на віддалений сервер локалізації.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
uk: Необхідно вказати адресу сервера, наприклад, http://localize.drupal.org

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
uk: Не збережено локально через неприпустимий HTML-вміст.

en: Translation saved locally.
uk: Переклад збережений локально.

en: Translation successfuly removed locally.
uk: Переклад вдало видалений локально.

en: Unknown error while saving translation locally.
uk: Невідома помилка в процесі збереження перекладів локально

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
uk: Можна поділитися своєю роботою з !l10n_server, якщо ввести свій ключ API за посиланням !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
uk: Не збережено через відсутність вихідного текстового рядка.

en: Not saved due to missing form values.
uk: Не збережено через відсутність значень форми.

en: Not saved due to insufficient permissions.
uk: Не збережено через відсутність необхідних повноважень.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
uk: Кожен перекладений рядок також буде відправлений на сервер, адреса якого вказана тут. Щоб поділитися вашою роботою з найбільшою спільнотою Drupal, радимо вписати адресу <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a>. Так само не забудьте налаштувати API-ключ в налаштуваннях облікового запису кожного користувача, що приймає участь в перекладах інтерфейсу.

en: Translation sent and accepted by @server.
uk: Переклад надісланий і прийнятий сервером @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
uk: Переклад відхилено сервером @server. Підстава: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
uk: Зв'язок із сервером @server перервався з наступною помилкою: %error_code: %error_message.
