Localization client (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (29 entries)

en: Source string
id: Untai sumber

en: Clear
id: Bersihkan

en: Source
id: Sumber

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: Translated
id: Sudah diterjemahkan

en: Translation
id: Terjemahan

en: Sharing
id: Berbagi

en: Language negotiation
id: Negosiasi bahasa

en: Page Text
id: Teks Halaman

en: Translation to %language
id: Terjemahan ke %language

en: Save translation
id: Simpan terjemahan

en: Address of localization server to use
id: Alamat untuk server pelokalan yang digunakan

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
id: Memeriksa bahwa server tententu dapat menangani pengiriman teks jarak jauh. Bahasa yang didukung: %languages.

en: Localization client
id: Klien pelokalan

en: Your Localization Server API key
id: Kunci API Server Pelokalan Anda

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
id: Ini adalah kunci unik yang akan mengijinkan Anda untuk mengirimkan terjemahan ke server remote. Untuk mendapatkan kunci API Anda, kunjungi ke !server-link.

en: use on-page translation
id: menggunakan penerjemahan halaman

en: submit translations to localization server
id: kirim terjemahan ke server pelokalan

en: Translate strings
id: Terjemahkan kalimat

en: Provides on-page localization
id: Menyediakan pelokalan bahasa pada-halaman

en: Copy source
id: Salin sumber

en: Hide on-page translation from you
id: Sembunyikan penerjemahan halaman dari Anda

en: Use on-page translation
id: Menggunakan penerjemahan halaman

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
id: Memungkinkan untuk menerjemahkan antarmuka Drupal pada halaman.

en: Submit translations to localization server
id: Kirim terjemahan ke server lokalisasi

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
id: Mengijinkan pengguna mengirim terjemahan ke server pelokalan jauh.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
id: Setiap pengiriman terjemahan akan juga dikirim ke server ini. Kami anjurkan anda untuk memasukkan <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> untuk berbagi dengan komunitas Drupal yang lebih luas. Harap pastikan bahwa anda telah mengatur API-key di akun pengguna untuk tiap pengguna yang akan berpartisipasi dalam terjemahan.

en: Translation sent and accepted by @server.
id: Terjemahan terkirim dan diterima oleh @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
id: Terjemahan ditolak oleh @server. Alasan: %reason
