Localization client (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Source string
ja: ソース文字列

en: Clear
ja: クリアー

en: Source
ja: ソース

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Translated
ja: 翻訳済

en: Translation
ja: 翻訳

en: Untranslated
ja: 未翻訳

en: Multilanguage
ja: 多言語

en: Sharing
ja: 共有

en: Language negotiation
ja: 言語ネゴシエーション

en: Page Text
ja: ページ テキスト

en: Translation to %language
ja: %language への翻訳

en: Translate Text
ja: テキストを翻訳

en: Save translation
ja: 翻訳を保存

en: Enable sharing translations with server
ja: サーバと翻訳の共有を有効

en: Address of localization server to use
ja: 使用するローカライゼーションサーバーのアドレス

en: Localization client
ja: ローカライゼーションクライアント

en: Your Localization Server API key
ja: あなたのローカライズ サーバ API キー

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
ja: この固有のキーでリモートサーバーへ翻訳を送信することができます。あなたの API キーを次の URL から取得してください !server-link

en: use on-page translation
ja: ページ内での翻訳を使用

en: Save string
ja: 文字列を保存

en: Translate strings
ja: 翻訳の設定

en: Provides on-page localization
ja: ページ上のローカライズを提供

en: Copy source
ja: ソースをコピー

en: Hide on-page translation from you
ja: あなた用のページ翻訳機能を非表示

en: Use on-page translation
ja: ページ翻訳機能の使用

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
ja: Drupal のインタフェースをページ内で翻訳できるようになります。

en: Submit translations to localization server
ja: ローカライゼーションサーバーへ翻訳を送信

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
ja: ユーザーが翻訳をリモートのローカライゼーションサーバーへ送信することを許可します。

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
ja: 各翻訳の提出も、このサーバーに提出されます。We suggest あなたが <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a>で共有するために入力した to share 大規模なDrupalコミュニティーで. 
    各ユーザーごとにユーザーアカウントセッティングであなたのAPI-keyを設定するのを確かめていただくことが、翻訳に参加するということになります。
