Localization client (7.x-1.1) - en to tr translation catalogue (43 entries)

en: Source string
tr: Kaynak dize

en: Clear
tr: Temizle

en: Source
tr: Kaynak

en: Multilingual
tr: Çok dil

en: Translated
tr: Çevrildi

en: Translation
tr: Çeviri

en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Multilanguage
tr: Çokdil

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: Language negotiation
tr: Dil belirleme

en: No strings found to translate.
tr: Çevirilecek dize bulunmadı.

en: Page Text
tr: Sayfa Metni

en: Translation to %language
tr: %language diline çevir

en: Translate Text
tr: Metni çevir

en: Save translation
tr: Çeviriyi kaydet

en: Enable sharing translations with server
tr: Sunucuyla çevirileri paylaşmayı etkinleştir

en: Address of localization server to use
tr: Kullanılacak yerelleştirme sunucusunun adresi

en: Localization client
tr: Yerelleştirme istemcisi

en: Your Localization Server API key
tr: Yerelleştirme Sunucusu API anahtarınız

en: use on-page translation
tr: sayfa-üzerinde çevir

en: submit translations to localization server
tr: yerelleştirme sunucusuna çeviri gönder

en: Save string
tr: Dizeyi kaydet

en: Translate strings
tr: Dizeleri çevir

en: Localization sharing
tr: Yerelleştirme paylaşımı

en: Provides on-page localization
tr: Sayfa-üzerinde yerelleştirme sağlar

en: An HTTP error @status occured.
tr: Bir HTTP hatası (@status) oluştu.

en: Copy source
tr: Kaynağı kopyala

en: Hide on-page translation from you
tr: Sayfa üzerinde çeviri yapmayı bana gösterme

en: Use on-page translation
tr: Sayfa-üzerinde çevir

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
tr: Drupal arayüzünü sayfa üzerinde çevirmeyi sağlar

en: Submit translations to localization server
tr: Çevirileri yerelleştirme sunucusuna gönder

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
tr: Kullanıcıların uzak bir yerelleştirme sunucusuna çeviri göndermelerini sağlar.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
tr: Geçersiz HTML içeriği nedeniyle yerel olarak kaydedilmedi.

en: Translation saved locally.
tr: Çeviri yerel olarak kaydedildi.

en: Translation successfuly removed locally.
tr: Çeviri yerel olarak başarıyla kaldırıldı.

en: Unknown error while saving translation locally.
tr: Çeviriyi yerel olarak kaydederken bilinmeyen hata.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
tr: !user_link üzerinde API anahtarınızı ayarladıysanız çalışmalarınızı !l10n_server sunucusunda paylaşabilirsiniz.

en: Not saved due to source string missing.
tr: Kaynak dize bulunmadığı için kaydedilmedi.

en: Not saved due to missing form values.
tr: Eksik form değerleri nedeniyle kaydedilmedi.

en: Not saved due to insufficient permissions.
tr: Yetersiz izin nedeniyle kaydedilmedi.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
tr: Her çeviri aynı zamanda bu sunucuya gönderilecektir. Geniş Drupal topluluğuyla paylaşmanız için <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> girmenizi öneririz. Çevirilere katkıda bulunacak her kullanıcının kullanıcı hesap ayarlarında bir API-anahtarı tanımlandığından emin olun.

en: Translation sent and accepted by @server.
tr: Çeviri gönderildi ve @server tarafından kabul edildi.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
tr: Çeviri @server tarafından reddedildi. Sebep: %reason
