Localization client (7.x-1.2) - en to da translation catalogue (50 entries)

en: Search
da: Søg

en: Source string
da: Kildestreng

en: Clear
da: Ryd

en: Source
da: Kilde

en: Multilingual
da: Sprog

en: Translated
da: Oversat

en: Translation
da: Oversættelse

en: Untranslated
da: Ikke oversat

en: Multilanguage
da: Sprog

en: Sharing
da: Deling

en: Language negotiation
da: Sprogforhandling

en: No strings found to translate.
da: Fandt ingen tekststrenge at oversætte.

en: Page Text
da: Tekst på side

en: Translation to %language
da: Oversættelse til %language

en: Translate Text
da: Oversæt tekst

en: Save translation
da: Gem oversættelse

en: Enable sharing translations with server
da: Aktivér deling af oversættelser med en server

en: Address of localization server to use
da: Adressen på den anvendte lokaliseringsserver

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
da: Den angivne server kan ikke håndtere version 2.0 af fjernindsendelses-APIet.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
da: Kontrollerede at den angivne server kan håndtere fjernindsendelse af oversættelser. Understøttede sprog: %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
da: Lokaliseringsserverens adresse er ugyldig. Kontrollér at du har angivet den rigtige serveradresse.

en: Localization client
da: Lokaliseringsklient

en: Your Localization Server API key
da: Din API nøgle til lokaliseringsserveren.

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
da: Dette er en unik nøgle, som sætter dig i stand til at sende oversættelser til serveren. Gå til !server-link for at få din API-nøgle.

en: use on-page translation
da: brug online-oversættelse

en: submit translations to localization server
da: indsend oversættelser til lokaliseringsserver

en: Save string
da: Gem tekststreng

en: Translate strings
da: Oversæt tekststrenge

en: Localization sharing
da: Deling af lokalisering

en: Provides on-page localization
da: Tilbyder indlejret lokalisering

en: An HTTP error @status occured.
da: Der opstod en HTTP @status-fejl.

en: Copy source
da: Kopiér kilde

en: Hide on-page translation from you
da: Skjul indlejret oversættelse for dig

en: Use on-page translation
da: Brug on-page oversættelse

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
da: Gør det muligt at oversætte Drupal-grænsefladen direkte på siden (on-page).

en: Submit translations to localization server
da: Indsend oversættelser til lokaliseringsserver

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
da: Tillad brugerne at indsende oversættelser til en ekstern lokaliseringsserver.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
da: Du skal angive en serveradresse, som f.eks. http://localize.drupal.org

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
da: Ikke gemt lokalt pga. ugyldigt HTML-indhold.

en: Translation saved locally.
da: Oversættelse gemt lokalt.

en: Translation successfuly removed locally.
da: Oversættelse fjernet lokalt.

en: Unknown error while saving translation locally.
da: Ukendt fejl ved lokal lagring af oversættelse.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
da: Du kan dele dit arbejde med !l10n_server hvis du angiver din API-nøgle på !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
da: Ikke gemt fordi kildestrengen mangler.

en: Not saved due to missing form values.
da: Ikke gemt pga. manglende formularværdier.

en: Not saved due to insufficient permissions.
da: Ikke gemt pga. manglende tilladelse.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
da: Hver oversættelse sendes til denne server. Vi foreslår at du bruger <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> for at dele med hele Drupal-communitiet. Sørg for at du har en API-nøgle på profilen for hver bruger der skal indsende oversættelser.

en: Translation sent and accepted by @server.
da: Oversættelse sendt og accepteret af @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
da: Oversættelse afvist af @server. Begrundelse: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
da: Forbindelsen med @server mislykkedes med følgende fejl: %error_code: %error_message.
