Localization server (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (119 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Create !type
fr: Créer un(e) !type

en: Enabled
fr: Activé

en: Project
fr: Projet

en: Download
fr: Téléchargement

en: Go
fr: Allez

en: Releases
fr: Versions

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File date
fr: Date du fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Clean up
fr: Nettoyer

en: History
fr: Historique

en: Submitted by
fr: Soumis par

en: Add release
fr: Ajouter une release

en: Configure
fr: Configurer

en: Files
fr: Fichiers

en: All
fr: Tout

en: Never
fr: Jamais

en: Filter
fr: Filtrer

en: Source string
fr: Chaîne source

en: Contains
fr: Contient

en: configure
fr: configurer

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: @time ago
fr: il y a @time

en: Languages
fr: Langues

en: Limit
fr: Limite

en: Project name
fr: Nom du projet

en: Source file
fr: Fichier source

en: Not available
fr: Non disponible

en: Do it!
fr: Exécution !

en: Date created
fr: Date de création

en: Download link
fr: Lien de téléchargement

en: Translations
fr: Traductions

en: Join
fr: S'inscrire

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Apply
fr: Appliquer

en: Leave this group
fr: Quitter ce groupe

en: Your membership request awaits approval.
fr: Votre demande d'adhésion est en attente d'approbation

en: Request membership
fr: Demande d'adhésion

en: Welcome message
fr: Message de bienvenue

en: Translated
fr: Traduit

en: Strings
fr: Chaînes de caractères

en: Translation
fr: Traduction

en: Package
fr: Paquet

en: Context
fr: Contexte

en: No context
fr: Pas de contexte

en: Offset
fr: Décalage

en: Any
fr: Tout

en: Translation template extractor
fr: Extracteur de gabarit de traduction

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Localization server
fr: Serveur de traduction

en: Translate
fr: Traduire

en: Export @language translations
fr: Exporter les traductions en @language

en: Explore languages
fr: Parcourir les langues

en: Explore projects
fr: Parcourir les projets

en: Release
fr: Version

en: Invalid release chosen.
fr: Version choisie invalide.

en: There are no strings in any releases of %project to export.
fr: Aucune chaîne d'aucune des versions du projet %project n'a pu être exportée.

en: Package to parse (%file) does not exist.
fr: Le paquetage à analyser (%file) n'existe pas.

en: No languages to list.
fr: Pas de langues installées.

en: No strings to translate.
fr: Aucune chaîne à traduire.

en: No projects found.
fr: Aucun projet trouvé

en: No language selected.
fr: Aucune langue selectionnée.

en: @language overview
fr: @language - Vue d'ensemble

en: There are currently no posts set for display here. Mark posts to display here with the %tagname tag, using the taxonomy module.
fr: Il n'y a pour l'instant aucun message affiché ici. Marquez les messages avec le tag %tagname en utilisant le module taxonomy pour les voir apparaître ici.

en: Top contributors
fr: Contributeurs principaux

en: Nobody contributed to this translation yet.
fr: Personne n'a contribué de traduction jusqu'ici.

en: No project selected.
fr: Aucun projet selectionné.

en: @project project translations
fr: Traductions du projet @project

en: Translations overview
fr: Vue d'ensemble des traductions

en: !percent translated
fr: Traduit à !percent

en: Translate to @language
fr: Traduire en @language

en: Number of projects to display per page
fr: Nombre de projets à afficher par page

en: Decline
fr: Refuser

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Manager: !name
fr: Gérant : !name

en: Delete request
fr: Supprimer la demande

en: Add a new !type in this group.
fr: Ajouter une nouvelle contribution &laquo;&nbsp;!type&nbsp;&raquo; dans ce groupe.

en: Your Localization Server API key
fr: Votre clé d'API du serveur de traduction

en: Version information
fr: Information sur la version

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: You must <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
fr: Vous devez tout d'abord <a href="!login">vous connecter</a> pour pouvoir poster des contributions dans ce groupe.

en: You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
fr: Vous devez tout d'abord <a href="!register">vous inscrire</a> ou <a href="!login"> pour pouvoir poster des contributions dans ce groupe.

en: - All -
fr: - Tout -

en: (empty)
fr: (vide)

en: No link available
fr: Aucun lien n'est disponible

en: Start over
fr: Recommencer

en: You have no orphan source strings in your database to clean up.
fr: Aucune chaîne orpheline n'est présente dans votre base de données.

en: Orphan strings and their translations were removed.
fr: Les chaînes orphelines et leurs traductions ont été supprimées.

en: There is @count source string orphaned. | There are @count source strings orphaned.
fr[0]: Il n'y a @count chaîne orpheline.
fr[1]: Il y a @count chaînes orphelines.

en: Are you sure you would like to clean up @count orphan? | Are you sure you would like to clean up @count orphans?
fr[0]: Êtes-vous sur de vouloir supprimer la chaîne orpheline&nbsp;?
fr[1]: Êtes vous sur de vouloir supprimer les @count chaînes orphelines&nbsp;?

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Progress
fr: Progression

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
fr: Tentative de traduction d'une chaine vide. Veuillez ne pas laisser de code de test pour traduction dans votre code source.

en: Clear all filters
fr: Réinitialiser tous les filtres

en: (not translated)
fr: (non traduit)

en: Show related projects
fr: Voir les projets associés

en: Reveal more filters
fr: Révéler plus de filtres

en: Your groups
fr: Vos groupes
