Localization update (7.x-1.2) - en to da translation catalogue (152 entries)

en: Language
da: Sprog

en: Projects
da: Projekter

en: Project
da: Projekt

en: Download
da: Hent

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: Update
da: Opdatér

en: Modules
da: Moduler

en: Available updates
da: Opdateringer

en: Check manually
da: Manuel kontrol

en: Up to date
da: Seneste version installeret

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Source string
da: Kildestreng

en: Languages
da: Sprog

en: warning
da: advarsel

en: Themes
da: Temaer

en: Multilingual
da: Sprog

en: file system
da: filsystem

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: No update data available
da: Ingen opdateringsdata tilgængelige

en: Can not determine status
da: Kan ikke afgøre status

en: Update mode
da: Opdateringstilstand

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
da: Oversættelsen kan ikke importeres, fordi filen %filename ikke kan læses.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: Drupal core
da: Drupal-kernen

en: locale
da: lokalitet

en: Translation updates
da: Opdaterede oversættelser

en: Update translations
da: Opdatér oversættelser

en: The language selected for import is not supported.
da: Import til det valgte sprog er ikke understøttet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
da: Oversættelsesfilen %filename indholder et misdannet teksthoved.

en: Error importing interface translations
da: Fejl ved import af oversættelser

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
da: Oversættelse %file importeret til %locale: %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster fjernet.

en: Last checked: never
da: Sidst kontrolleret: aldrig

en: Disabled modules
da: Deaktiverede moduler

en: Disabled themes
da: Deaktiverede temaer

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgctxt" var ikke forventet på linje %line.

en: No info
da: Ingen information

en: Check for updates of disabled modules and themes
da: Søg efter opdateringer til deaktiverede moduler og temaer

en: Translation files
da: Oversættelsesfiler

en: No strings available.
da: Ingen tilgængelige tekststrenge.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
da: @count forbudte HTML-stumper i %file

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
da: Mappen %directory eksisterer ikke eller er ikke skrivbar.

en: Translation update status
da: Status for opdatering

en: There are available updates
da: Der er tilgængelige opdateringer

en: All your translations are up to date
da: Alle dine oversættelser er up-to-date

en: No projects or languages to update.
da: Ingen projekter eller sprog at opdatere.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
da: Vælg ét eller flere sprog der skal downloades og opdateres. Hvis du ikke markere nogen sprog bliver de alle opdateret.

en: Refresh information
da: Genopfrisk information

en: Fetched information about available updates from the server
da: Hentede information om tilgængelige opdateringer fra serveren.

en: Update source
da: Opdatér kilde

en: Never (manually)
da: Aldrig (manuelt)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
da: Vælg hvor ofte du ønsker at søge efter opdaterede oversættelser af installerede moduler og temaer.

en: Store downloaded files
da: Gem downloadede filer

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
da: Opdateringer erstatter eksisterende oversættelser, nye oversættelser tilføjes

en: Local files and remote server.
da: Lokale filer og server

en: Local files only.
da: Kun lokale filer

en: Remote server only.
da: Kun server

en: Remote update available
da: Ekstern opdatering tilgængelig

en: Local update available
da: Lokal opdatering tilgængelig

en: No information
da: Ingen oplysninger

en: Updating translation.
da: Opdaterer oversættelse.

en: Downloading and importing files.
da: Downloader og importerer filer.

en: Error importing translations.
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
da: Downloadede %download_link til %tmpfile

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
da: Fejl ved oprettelse af midlertidig fil til download i %tmpdir. Filen på serveren er %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
da: Liste af importerede oversættelser og tilgængelige opdateringer for hvert aktivt projekt og sprog.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
da: Hvis der er tilgængelige opdateringer kan du klikke på Opdatér for at downloade og importere dem nu eller du kan <a href="@update-settings">redigere indstillingerne</a> så de bliver opdateret automatisk.

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
da: Dette er indstillingerne for opdateringssystemet for oversættelser. Gå til <a href="@update-admin">administrationssiden for opdatering af oversættelser</a> for at opdatere dine oversættelser nu.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
da: Der er ingen information om nye og opdaterede oversættelser for installerede moduler og temaer. For at søge efter opdateringer kan du enten <a href="@run_cron">køre cron</a> eller du kan <a href="@check_manually">søge manuelt</a>. Bemærk at det kan tage lang tid at søge efter opdateringer, så vær tålmodig.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
da: Kontrollerede @checked oversættelser, opdaterede @updated.

en: Automatic update configuration
da: Indstillinger for automatisk opdatering

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
da: Der findes nye eller opdaterede oversættelser til installerede moduler og temaer. Du kan gå til <a href="@check_manually">opdateringssiden</a> for at søge efter opdateringer.

en: Error opening socket @socket
da: Fejl under åbning af socket @socket

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
da: Kunne ikke hente information om tilgængelige opdateringer fra serveren.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
da: En relativ sti til Drupal installationsmappen hvor oversættelsesfiler bliver gemt, f.eks. sites/all/translations. Gemte oversættelsesfiler kan genbruges af andre installationer. Hvis du lader feltet stå tomt bliver de downloadede oversættelser ikke gemt.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
da: Ikke gemt lokalt pga. ugyldigt HTML-indhold.

en: Translation saved locally.
da: Oversættelse gemt lokalt.

en: Translation successfuly removed locally.
da: Oversættelse fjernet lokalt.

en: Unknown error while saving translation locally.
da: Ukendt fejl ved lokal lagring af oversættelse.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
da: Du kan dele dit arbejde med !l10n_server hvis du angiver din API-nøgle på !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
da: Ikke gemt fordi kildestrengen mangler.

en: Not saved due to missing form values.
da: Ikke gemt pga. manglende formularværdier.

en: Not saved due to insufficient permissions.
da: Ikke gemt pga. manglende tilladelse.

en: Added l10n_status field to locales_target.
da: Tilføjede l10n_status-felt til locales_target.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
da: Løste mulig konflikt med l10n_status-feltet i locales_target.

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
da: Automatisk download og opdatering af oversættelser.

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
da: Bemærk at dette kan påvirke ydelsen, så det er ikke anbefalelsesværdigt.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
da: Redigerede oversættelser gemmes, kun tidligere importerede oversættelser overskrives og nye oversættelser tilføjes.

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
da: Alle eksisterende oversættelser beholdes, kun nye oversættelser tilføjes.

en: (translation source: !server)
da: (oversættelseskilde: !server)

en: @language: <em>No installed translation</em>
da: @language: <em>Ingen oversættelse installeret</em>

en: Recommended version: @version (!date)
da: Anbefalet version: @version (!date)

en: Uninstalled translation available
da: Ikke-installeret oversættelse tilgængelig

en: No available translations found
da: Ingen tilgængelige oversættelser fundet

en: Importing: %name.
da: Importerer: %name.

en: Imported: %name.
da: Importerede: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
da: %language oversættelser tilføjet: !add, opdateret: !update, slettet: !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
da[0]: Ét projekt opdateret: @projects.
da[1]: @count projekter opdateret: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
da[0]: Én oversættelse blev ignoreret fordi den indeholder ugyldig HTML. Se !log_messages for mere information.
da[1]: @count oversættelser blev ignoreret fordi de indeholder ugyldig HTML. Se !log_messages for mere information.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
da[0]: Oversættelse af ét projekt blev ikke importeret: @projects.
da[1]: Oversættelse af @count projekter blev ikke importeret: @projects.

en: An error occured during the download operation: %error.
da: Der opstod en fejl under download: %error.

en: An error occured during the download operation: HTTP status code %code.
da: Der opstod en fejl under download: HTTP statuskode %code.

en: Unable to save %download_link file to %tmpfile.
da: Kunne ikke gemme filen %download_link i %tmpfile.

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
da: Ugyldigt HTML fundet. Tekststreng ikke importeret: %string

en: Translation for @language
da: Oversættelse til @language

en: In Context
da: I Context

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at finde opdateringer til grænsefladeoversættelsen.

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
da[0]: Kontrollerede tilgængelige grænsefladeoversættelser for ét projekt.
da[1]: Kontrollerede tilgængelige grænsefladeoversættelser for @count projekter.

en: Translations directory
da: Oversættelsesmappe

en: Checked translation for %project.
da: Kontrollerede oversættelse af %project.

en: Nothing to check.
da: Ingenting at kontrollere.

en: Downloaded translation for %project.
da: Downloadede oversættelse af %project.

en: Importing translation for %project.
da: Importerer oversættelse af %project.

en: Imported translation for %project.
da: Importerede oversættelse af %project.

en: Unable to download translation file @uri.
da: Kan ikke downloade oversættelsesfil @uri.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
da[0]: Én oversættelsesfil kunne ikke kontrolleres. Se loggen for detaljer.
da[1]: @count oversættelsesfiler kunne ikke kontrolleres. Se loggen for detaljer.

en: No translatable languages available. <a href="@add_language">Add a language</a> first.
da: Ingen tilgængelige sprog at oversætte. <a href="@add_language">Tilføj et sprog</a> først.

en: All translations up to date.
da: Alle oversættelser er up-to-date.

en: No translation status available. <a href="@check">Check manually</a>.
da: Ingen oversættelsesstatus tilgængelig. <a href="@check">Kontrollér manuelt</a>.

en: Select a language to update.
da: Vælg et sprog at opdatere.

en: No translation files are provided for development releases.
da: Oversættelsesfiler stilles ikke til rådighed for udviklings-releases.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
da: Filen hverken fundet på %remote_path eller %local_path

en: File not found at %local_path
da: Fil ikke fundet på %local_path

en: Translation file location could not be determined.
da: Oversættelsesfilens placering kunne ikke fastslås.

en: no version
da: ingen version

en: Missing translations for:
da: Mangler oversættelser af :

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
da[0]: Mangler oversættelser til ét projekt
da[1]: Mangler oversættelser til @count projekter

en: Updates available
da: Opdateringer tilgængelige

en: Missing translations
da: Manglende oversættelser

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href="@url">Check updates now</a>.
da: Vælg hvor ofte der skal tjekkes for opdaterede oversættelser til de installerede moduler og temaer. <a href="@url">Tjek nu</a>.

en: Translation source
da: Oversættelseskilde

en: Drupal translation server and local files
da: Drupal oversættelsesserver og lokale filer

en: Local files only
da: Kun lokale filer

en: The source of translation files for automatic interface translation.
da: Kilden til oversættelsesfiler til brug ved automatisk oversættelse af brugergrænsefladen.

en: Import behaviour
da: Importopførsel

en: Don't overwrite existing translations.
da: Overskriv ikke eksisterende oversættelser.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
da: Overskriv kun importerede oversættelser, brugerdefinerede oversættelser bibeholdes.

en: Overwrite existing translations.
da: Overskriv eksisterende oversættelser.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
da: Hvordan skal eksisterende oversættelser behandles ved automatisk opdatering af grænsefladeoversættelserne.

en: Updates for: @modules
da: Opdateringer til: @modules

en: Not fully protected
da: Ikke fuldstændigt beskyttet

en: See <a href="@url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
da: Se <a href="@url">@url</a> for information om den anbefalede .htaccess-fil som skal tilføjes til %directory for at beskytte mod afvikling af vilkårlig kode.
