Localization update (7.x-1.2) - en to fi translation catalogue (137 entries)

en: Status
fi: Tila

en: Language
fi: Kieli

en: Projects
fi: Projektit

en: Project
fi: Projekti

en: Download
fi: Lataa

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Update
fi: Päivitys

en: Modules
fi: Moduulit

en: Available updates
fi: Saatavilla olevat päivitykset

en: Check manually
fi: Tarkista käsin

en: Up to date
fi: Ajantasainen

en: Update available
fi: Päivitys saatavilla

en: Source string
fi: Lähdemerkkijono

en: Languages
fi: Kielet

en: warning
fi: varoitus

en: Themes
fi: Teemat

en: Multilingual
fi: Monikielinen

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: No update data available
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla

en: Can not determine status
fi: Tilaa ei voida määritellä

en: Update mode
fi: Päivitystapa

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fi: Käännöksen tuominen epäonnistui, koska tiedostoa %filename ei voitu lukea.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: odotettua "msgstr" -määrettä ei löytynyt riviltä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: odotettua "msgid_plural" -määrettä ei löytynyt riviltä %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on syntaksivirhe rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgid"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgstr[]"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgstr"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton merkkijono rivillä %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fi: Käännöstiedosto %filename päättyi odottamattomasti rivillä %line.

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: Drupal core
fi: Drupalin ydin

en: locale
fi: lokalisointi

en: Translation updates
fi: Käännösten päivitykset

en: Update translations
fi: Päivitä käännökset

en: The language selected for import is not supported.
fi: Tuotavaksi valittua kieltä ei tueta.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fi: Käännöstiedostossa %filename on puutteellinen tai väärin muotoiltu otsikkokenttä.

en: Error importing interface translations
fi: Virhe tuotaessa käyttöliittymän käännöksiä

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fi: Tuotu tiedosto %file kieleen %locale: %number uutta merkkijonoa lisätty, %update päivitetty ja %delete poistettu.

en: Last checked: never
fi: Ei tarkistettu koskaan

en: Disabled modules
fi: Käytöstä poistetut moduulit

en: Disabled themes
fi: Käytöstä poistetut teemat

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedosto %filename sisältää virheen: odottamaton "msgctxt" rivillä %line.

en: No info
fi: Ei tietoa

en: Check for updates of disabled modules and themes
fi: Etsi päivityksiä käytöstä poistettuihin moduuleihin ja teemoihin

en: Translation files
fi: Käännöstiedostot

en: No strings available.
fi: Merkkijonoja ei saatavilla.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fi: @count kiellettyä HTML merkkijonoa tiedostossa %file

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fi: Kansio %directory puuttuu tai kansioon ei voida kirjoitettaa.

en: Translation update status
fi: Käännösten päivitystilanne

en: There are available updates
fi: Päivityksiä on saatavilla

en: All your translations are up to date
fi: Kaikki käännöksesi ovat ajan tasalla

en: No projects or languages to update.
fi: Ei päivitettäviä projekteja tai kieliä.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
fi: Valitse yksi tai useampi kieli ladattavaksi ja päivitettäväksi. Jos et valitse yhtään, kaikki kielet päivitetään.

en: Refresh information
fi: Päivitä tiedot

en: Fetched information about available updates from the server
fi: Haettu palvelimelta tiedot saatavilla olevista päivityksistä

en: Update source
fi: Päivityslähde

en: Never (manually)
fi: Ei koskaan (manuaalisesti)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
fi: Valitse, kuinka usein haluat automaattisesti tarkistaa päivitetyt käännökset asennettuihin moduleihin ja teemoihin.

en: Store downloaded files
fi: Säilytä haetut tiedostot

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
fi: Käännöspäivitykset korvaavat nykyiset, uudet lisätään

en: Local files and remote server.
fi: Paikalliset ja etäpalvelimen tiedostot.

en: Local files only.
fi: Vain paikalliset tiedostot.

en: Remote server only.
fi: Vain etäpalvelimen tiedostot.

en: Remote update available
fi: Etäpalvelimella oleva päivitys saatavilla

en: Local update available
fi: Paikallinen päivitys saatavilla

en: No information
fi: Ei tietoja

en: Updating translation.
fi: Päivitetään käännöstä.

en: Downloading and importing files.
fi: Haetaan ja tuodaan tiedostoja.

en: Error importing translations.
fi: Käännösten tuominen epäonnistui.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
fi: Lista viimeisimmistä tuoduista käännöksistä ja saatavilla olevista päivityksistä käytössä oleville projekteille ja kielille.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
fi: Jos päivityksiä on saatavilla, voit klikata päivitä asentaaksesi ne tai voit määrittää <a href="@update-settings">päivitysasetuksista</a> että ne tehdään automaattisesti

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
fi: Asetukset käännösten päivittämiselle. Päivittääksesi käännöksesi nyt, käytä <a href="@update-admin">hallintasivua</a>.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
fi: Tietoa moduulien ja teemojen päivityksestä ei ole saatavilla. Suorita <a href="@run_cron">cron-ajo</a> tai <a href="@check_manually">tarkasta päivitykset manuaalisesti</a>. Päivitysten tarkastaminen voi kestää kauan.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
fi: Tarkastettu automaattisesti @checked käännöstä ja päivitetty @updated.

en: Automatic update configuration
fi: Automaattisen päivityksen asetukset

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
fi: Asennetuille moduleille ja teemoille on saatavilla uusia tai päivitettyjä käännöksiä. Voit tarkastaa päivitykset <a href="@check_manually">käännösten päivityssivulla</a>.

en: Error opening socket @socket
fi: Virhe avattaessa yhteyttä @socket

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
fi: Tiedonhaku palvelimelta saatavista päivityksistä epäonnistui.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
fi: Suhteellinen polku Drupalin asennushakemistossa johon käännöstiedostot tallennetaan. Esimerkiksi sites/all/translations. Tallennetut käännöstiedostot voidaan käyttää uudestaan muissa asennuksissa. Jos kohta jätetään tyhjäksi, haettuja käännöksiä ei tallenneta.

en: Not saved due to source string missing.
fi: Tallennus epäonnistui koska lähdemerkkijono puuttuu.

en: Not saved due to missing form values.
fi: Tallennus epäonnistui puuttuvista lomakkeen arvoista johtuen.

en: Not saved due to insufficient permissions.
fi: Tallennus epäonnistui johtuen puutteellisista käyttöoikeuksista.

en: Localization update
fi: Käännösten päivitys

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
fi: Tarjoaa käännösten automaattisen noudon ja päivityksen palvelimelta.

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
fi: Huomioi että tämä vaikuttaa suorituskykyyn, joten tätä valintaa ei suositella.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
fi: Muokatut käännökset säilytetään, vain aiemmin tuodut käännökset ylikirjoitetaan ja uudet lisätään

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
fi: Kaikki nykyiset käännökset säilytetään, vain uudet käännökset lisätään.

en: No available translations found
fi: Käännöksiä ei saatavilla

en: Importing: %name.
fi: Tuodaan: %name.

en: Imported: %name.
fi: Tuotu: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
fi: %language käännöstekstejä lisätty !add, päivitetty !update ja poistettu !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
fi[0]: Yksi projekti päivitetty: @projects.
fi[1]: @count projektia päivitetty: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
fi[0]: Yksi käännösteksti ohitettiin koska se sisältää kiellettyjä HTML-tageja. Lisätietoja löytyy sivulta !log_messages.
fi[1]: @count käännöstekstiä ohitettiin koska ne sisältävät kiellettyjä HTML-tageja. Lisätietoja löytyy sivulta !log_messages.

en: Translation for @language
fi: Käännös kielelle @language

en: In Context
fi: kontekstissa

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
fi: Virhe tarkistettaessa saatavilla olevia käyttöliittymän käännöspäivityksiä.

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
fi[0]: Tarkistettiin yhden projektin saatavilla olevat käyttöliittymäkäännökset.
fi[1]: Tarkistettiin @count projektin saatavilla olevat käyttöliittymäkäännökset.

en: Translations directory
fi: Käännöskansio

en: Checked translation for %project.
fi: Tarkistettiin käännös projektille %project.

en: Nothing to check.
fi: Ei tarkistettavaa.

en: Downloaded translation for %project.
fi: Ladattiin käännös projektille %project.

en: Importing translation for %project.
fi: Tuodaan käännöstä projektille %project.

en: Imported translation for %project.
fi: Tuotiin käännös projektille %project.

en: Unable to download translation file @uri.
fi: Käännöstiedoston @uri lataaminen epäonnistui.

en: One translation file could not be checked. <a href="@url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be checked. <a href="@url">See the log</a> for details.
fi[0]: Yhden käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. <a href="@url">Tarkista tiedot logista</a>.
fi[1]: @count käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. <a href="@url">Tarkista tiedot logista</a>.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
fi[0]: Yhden käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. Tarkista tiedot logista.
fi[1]: @count käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. Tarkista tiedot logista.

en: No translatable languages available. <a href="@add_language">Add a language</a> first.
fi: Käännöskelpoisia kieliä ei löytynyt. <a href="@add_language">Lisää kieli</a>.

en: All translations up to date.
fi: Kaikki käännökset ovat ajantasalla.

en: No translation status available. <a href="@check">Check manually</a>.
fi: Käännösten tilasta ei ole tietoa. <a href="@check">Tarkista manuaalisesti</a>.

en: Select a language to update.
fi: Valitse päivitettävä kieli.

en: No translation files are provided for development releases.
fi: Käännöstiedostoja ei tarjota kehitysjulkaisuille.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
fi: Tiedostoa ei löytynyt ulkoisesta polusta %remote_path tai paikallispolusta %local_path

en: File not found at %local_path
fi: Tiedostoa ei löytynyt paikallispolusta %local_path

en: Translation file location could not be determined.
fi: Käännöstiedoston sijainnin määrittely ei onnistunut.

en: no version
fi: ei versiota

en: Missing translations for:
fi: Puuttuvat käännökset:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
fi[0]: Yhdelle projektille ei löytynyt käännöstä.
fi[1]: @count projektille ei löytynyt käännöstä.

en: Updates available
fi: Päivityksiä saatavilla

en: Missing translations
fi: Puuttuvat käännökset

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href="@url">Check updates now</a>.
fi: Valitse, kuinka usein haluat hakea uusia käyttöliittymän käännöspäivityksiä tällä hetkellä asennettuina oleville teemoillesi ja moduuleillesi. <a href="@url">Tarkista päivitykset nyt</a>.

en: Translation source
fi: Käännösten lähde

en: Drupal translation server and local files
fi: Drupalin käännöspalvelin ja paikallistiedostot

en: Local files only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: The source of translation files for automatic interface translation.
fi: Lähdetiedostot automaattiselle käyttöliittymän kääntämiselle.

en: Import behaviour
fi: Tuonnin käyttäytyminen

en: Don't overwrite existing translations.
fi: Älä ylikirjoita olemassaolevia käännöksiä.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
fi: Ylikirjoita ainoastaan tuodut käännökset, kustomoidut käännökset säilytetään.

en: Overwrite existing translations.
fi: Ylikirjoita olemassaolevat käännökset.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
fi: Kuinka olemassaolevia käännöksiä kohdellaan automaattisesti päivitettäessä käyttöliittymäkäännöksiä.

en: Updates for: @modules
fi: Päivityksiä moduuleille: @modules

en: Not fully protected
fi: Suojauksessa on puutteita

en: See <a href="@url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
fi: Katso osoitteesta <a href="@url">@url</a> tietoa suositellusta .htaccess-tiedostosta, joka tulisi lisätä hakemistoon %directory  estämään mielivaltaisen koodin ajamisen.
