Localization update (7.x-1.2) - en to ja translation catalogue (126 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Language
ja: 言語

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Download
ja: ダウンロード

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Update
ja: 更新

en: Modules
ja: モジュール

en: Available updates
ja: 利用可能なアップデート

en: Check manually
ja: 手動で確認

en: Up to date
ja: 最新

en: Update available
ja: アップデートが利用可能です

en: Source string
ja: ソース文字列

en: Languages
ja: 言語

en: warning
ja: 警告

en: Themes
ja: テーマ

en: Multilingual
ja: 多言語

en: file system
ja: ファイルシステム

en: ok
ja: OK

en: Check for updates
ja: 最新版の確認

en: No update data available
ja: 更新データがありません

en: Can not determine status
ja: 状況を確定できません

en: Update mode
ja: 更新モード

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ja: ファイル %filename が読み込めないため、翻訳文字列のインポートに失敗しました。

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： 本来 %line 行目にあるべき "msgstr" が見つかりませんでした。

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： 本来 %line 行目にあるべき "msgid_plural" が見つかりませんでした。

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename の %line 行目に構文エラーがあります。

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ "msgid" があります。

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ "msgstr[]" があります。

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ "msgstr" があります。

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ文字列があります。

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename は %line 行目で不意に終了しました。

en: Not enabled
ja: 無効

en: Drupal core
ja: Drupal コア

en: locale
ja: ロケール

en: Translation updates
ja: 翻訳の更新

en: (@language)
ja: （@language）

en: Update translations
ja: 翻訳を更新

en: The language selected for import is not supported.
ja: 選択された言語のインポートはサポートされていません。

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ja: 翻訳ファイル %filename は、ヘッダーが欠落しているか破損しています。

en: Error importing interface translations
ja: インターフェース翻訳文字列インポート中のエラー

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ja: %file が %locale にインポートされました： 新規追加( %number ) / 更新( %update ) / 削除( %delete )

en: Last checked: never
ja: 前回の確認: 未実行

en: Disabled modules
ja: 無効モジュール

en: Disabled themes
ja: 無効テーマ

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filepath にはエラーが含まれています： %line 行目に予期しない"msgctxt"があります。

en: No info
ja: 情報なし

en: Check for updates of disabled modules and themes
ja: 無効なモジュールやテーマのアップデートをチェック

en: Translation files
ja: 翻訳ファイル

en: No strings available.
ja: 文字列がありません。

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ja: %file に認められていないHTML文字列が @count 個含まれています

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在しないか書き込み可能ではありません。

en: Translation update status
ja: 翻訳の更新の状態

en: There are available updates
ja: 利用できる更新があります

en: No projects or languages to update.
ja: アップデートされるプロジェクト、または言語はありません

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
ja: １つまたはそれ以上の言語をダウンロードするか更新するか選択。なにも選択しない場合、すべてが更新されます。

en: Refresh information
ja: 情報を再読込

en: Fetched information about available updates from the server
ja: サーバーから利用可能なアップデートに関する情報を取得

en: Update source
ja: アップデートのソース

en: Never (manually)
ja: なにもしない（手動更新）

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
ja: インストールされているモジュールやテーマの翻訳更新をどのような頻度で確認するか選択します。

en: Store downloaded files
ja: ダウンロードした翻訳ファイルを取込保存する

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
ja: 翻訳の更新は既存の翻訳では置き換えられ、新たな翻訳は追加されます

en: Local files and remote server.
ja: ローカルファイルとリモートサーバー

en: Local files only.
ja: ローカルサーバーのみ

en: Remote server only.
ja: リモートサーバーのみ

en: Updating translation.
ja: 翻訳を更新中。

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
ja: %tmpfile に %download_link をダウンロードしました

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
ja: これらは、翻訳のアップデートシステムのための設定です。今すぐにあなたの翻訳を更新するには、<a href="@update-admin">翻訳の更新管理のページ</a>を確認してください。

en: Automatic update configuration
ja: 自動更新設定

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
ja: 現在インストールされているモジュールやテーマに新しいまたは更新された翻訳があります。更新をチェックするには<a href="@check_manually">翻訳の更新ページ</a>をご覧ください。

en: Error opening socket @socket
ja: ソケット @socket を開く際にエラーが発生しました

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
ja: サーバーからの可能な更新情報の取得に失敗しました

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
ja: 翻訳ファイルが格納されるDrupalのインストールディレクトリへの相対パス、例えばsites/all/translationsです。保存した翻訳ファイルは、他のインストールで再利用することができます。空欄のままの場合は、ダウンロードされた翻訳ファイルは保存されません。

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
ja: 翻訳の自動ダウンロードと更新を提供

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
ja: これはパフォーマンスの低下をともないますので、推奨されていないことに注意してください。

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
ja: 編集した翻訳は保持され、以前にインポートしたものだけが上書きされ、新しい翻訳が追加されます。

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
ja: 既存の翻訳はすべて維持され、新しい翻訳文のみが追加されます。

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
ja: 許可されていないHTMLを検出しました。この文字列はインポートされていません: %string

en: Translation for @language
ja: @languageへの翻訳

en: In Context
ja: コンテクスト内

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
ja: 利用可能な翻訳の更新を確認しようとしてエラーが発生しました。

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
ja[0]: 1 件のプロジェクトに関する、インターフェースの翻訳の利用可能な更新を確認しました。
ja[1]: @count 件のプロジェクトに関する、インターフェースの翻訳の利用可能な更新を確認しました。

en: Translations directory
ja: 翻訳ディレクトリー

en: Checked translation for %project.
ja: %projectの翻訳を確認しました。

en: Nothing to check.
ja: 確認するものはありません。

en: Downloaded translation for %project.
ja: %projectの翻訳をダウンロードしました。

en: Importing translation for %project.
ja: %projectに翻訳をインポートしています。

en: Imported translation for %project.
ja: %project の翻訳をインポートしました。

en: Unable to download translation file @uri.
ja: 翻訳ファイル @uri をダウンロードできませんでした。

en: One translation file could not be checked. <a href="@url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be checked. <a href="@url">See the log</a> for details.
ja[0]: 1 個の翻訳ファイルを確認できませんでした。より詳しい情報は、<a href="@url">ログを参照</a>してください。
ja[1]: @count 個の翻訳ファイルを確認できませんでした。より詳しい情報は、<a href="@url">ログを参照</a>してください。

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
ja[0]: 1 個の翻訳ファイルを確認できませんでした。より詳しい情報は、ログを参照してください。
ja[1]: @count 個の翻訳ファイルを確認できませんでした。より詳しい情報は、ログを参照してください。

en: No translatable languages available. <a href="@add_language">Add a language</a> first.
ja: 翻訳が利用できません。まず初めに<a href="@add_language">言語を追加</a>してください。

en: All translations up to date.
ja: 翻訳はすべて最新です。

en: No translation status available. <a href="@check">Check manually</a>.
ja: 翻訳状況が利用できません。<a href="@check">手動でチェックします</a>。

en: Select a language to update.
ja: 更新する言語を選択してください。

en: No translation files are provided for development releases.
ja: development リリースでは翻訳ファイルは提供されません。

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
ja: %remote_path または %local_path にファイルは見つかりません。

en: File not found at %local_path
ja: %local_path にファイルは見つかりません。

en: Translation file location could not be determined.
ja: 翻訳ファイルの位置を特定できませんでした。

en: no version
ja: バージョンなし

en: @module (@version).
ja: @module （@version）。

en: Missing translations for:
ja: 見つからない翻訳:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
ja[0]: 1 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません
ja[1]: @count 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません

en: Updates available
ja: 利用可能な更新があります

en: Missing translations
ja: 消失した翻訳

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href="@url">Check updates now</a>.
ja: 現在インストールしてあるモジュールやテーマの新しい翻訳を、どのくらいの頻度でチェックしたいですか。<a href="@url">今更新をチェックします</a>。

en: Translation source
ja: 翻訳ソース

en: Drupal translation server and local files
ja: Drupal 翻訳サーバーとローカルファイル

en: Local files only
ja: ローカルファイルのみ

en: The source of translation files for automatic interface translation.
ja: インターフェースの自動翻訳に使用する翻訳ファイルのソース。

en: Import behaviour
ja: インポートの振舞い

en: Don't overwrite existing translations.
ja: 既存の翻訳を上書きしない。

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
ja: インポートした翻訳のみ上書きし、カスタマイズした翻訳は維持します。

en: Overwrite existing translations.
ja: 既存の翻訳を上書きします。

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
ja: 自動的にインターフェイスの翻訳を更新する際の、既存の翻訳の扱い方です。

en: Updates for: @modules
ja: 更新: @modules

en: Not fully protected
ja: 完全には保護されていません

en: See <a href="@url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
ja: 推奨情報として <a href="@url">@url</a> を参照ください。任意のコードの実行を防ぐのを助けるために %directory ディレクトリーに .htaccess ファイルを追加するべきです。

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations.
ja: 翻訳ファイルが保存されるDrupalインストールディレクトリーからの相対パスです。例: sites/all/translations 保存された翻訳ファイルは他のインストールで再利用できます。

en: Last checked: !time ago
ja: 最終チェック: !time 前

en: Status of interface translations for each of the enabled languages.
ja: 有効な各言語に対するインターフェイスの翻訳状況です。

en: If there are available updates you can click on "Update translation" for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
ja: もし利用できるアップデートがあれば、"翻訳を更新" ボタンをクリックして今ダウンロードしてインポートすることができますし、<a href="@update-settings">更新設定ページ</a>で自動的に更新するよう設定することもできます。
