Localization update (7.x-1.2) - en to sv translation catalogue (181 entries)

en: Language
sv: Språk

en: Projects
sv: Projekt

en: Project
sv: Projekt

en: Download
sv: Ladda ned

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: Update
sv: Uppdatera

en: Modules
sv: Moduler

en: Available updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

en: Check manually
sv: Kontrollera manuellt

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Source string
sv: Källsträng

en: Languages
sv: Språk

en: warning
sv: varning

en: Themes
sv: Teman

en: Multilingual
sv: Flerspråkighet

en: file system
sv: filsystem

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: No update data available
sv: Ingen information om uppdatering tillgänglig

en: Can not determine status
sv: Kan inte fastställa status

en: Update mode
sv: Uppdateringsläge

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
sv: Importen av översättningen misslyckades eftersom filen %filename inte kunde läsas.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid_plural" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett satsfel på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr[]" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: det finns en oväntad sträng på rad %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
sv: Översättningsfilen %filename avslutades oväntat på rad %line.

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: Drupal core
sv: Drupals kärna

en: locale
sv: språkanpassning

en: Translation updates
sv: Uppdateringar för översättningar

en: Update translations
sv: Uppdatera översättningar

en: The language selected for import is not supported.
sv: Stöd saknas för språket som valts för import.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
sv: Översättningsfilen %filename tycks sakna eller ha ett felaktigt filhuvud.

en: Error importing interface translations
sv: Ett fel uppstod under importen av gränssnittsöversättningar

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
sv: Importerade %file till %locale: %number nya textsträngar lades till, %update uppdaterades och %delete togs bort.

en: Last checked: never
sv: Senast kontrollerad: aldrig

en: Disabled modules
sv: Inaktiverade moduler

en: Disabled themes
sv: Inaktiverade teman

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgctxt" är inte väntad på rad %line.

en: No info
sv: Ingen information

en: Check for updates of disabled modules and themes
sv: Leta efter uppdateringar för inaktiverade moduler och teman

en: Translation files
sv: Översättningsfiler

en: No strings available.
sv: Inga strängar tillgängliga.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
sv: @count otillåtna HTML-sträng(ar) i %file

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
sv: Mappen %directory finns ej eller är inte skrivbar.

en: Translation update status
sv: Status för uppdatering av översättningar

en: There are available updates
sv: Det finns uppdateringar

en: All your translations are up to date
sv: Alla dina översättningar är uppdaterade

en: No projects or languages to update.
sv: Inga projekt eller språk att uppdatera.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
sv: Välj ett eller flera språk att ladda ned och uppdatera. Om du inte väljer någon kommer alla att uppdateras.

en: Refresh information
sv: Uppdatera information

en: Fetched information about available updates from the server
sv: Hämtade information om tillgängliga uppdateringar från servern

en: Update source
sv: Källa för uppdatering

en: Never (manually)
sv: Aldrig (manuell)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
sv: Välj hur ofta du automatiskt vill leta efter uppdaterade översättningar för installerade moduler och teman.

en: Store downloaded files
sv: Lagra nedladdade filer

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
sv: Uppdaterade översättningar ersätter nuvarande, nya kommer att läggas till.

en: Local files and remote server.
sv: Lokala filer och fjärransluten server.

en: Local files only.
sv: Enbart lokala filer.

en: Remote server only.
sv: Enbart fjärransluten server.

en: Remote update available
sv: Uppdatering från fjärransluten server tillgänglig

en: Local update available
sv: Lokal uppdatering tillgänglig

en: No information
sv: Ingen information

en: Updating translation.
sv: Uppdaterar översättning.

en: Downloading and importing files.
sv: Laddar ned och importerar filer.

en: Error importing translations.
sv: Misslyckades importera översättningar.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
sv: Laddade ned %download_link til %tmpfile utan problem

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
sv: Fel vid skapande av temporär fil för nedladdning i %tmpdir. Extern fil är %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
sv: Lista på senaste importerade översättningar och tillgängliga uppdateringar för varje aktiverat projekt och språk.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
sv: Om det finns tillgängliga uppdateringar kan du klicka på "Uppdatera" för att ladda ned och importera dem på en gång, eller så kan du redigera konfigurationen för dem att laddas ned automatiskt på sidan <a href="@update-settings">Inställningar för uppdateringar</a>

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
sv: Detta är inställningarna för systemet att uppdatera översättningar automatiskt. Se administrationssidan <a href="@update-admin">Uppdateringar av översättningar</a> för att uppdatera dina översättningar på en gång.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
sv: Ingen information finns tillgänglig om eventuella nya eller uppdaterade översättningar för nuvarande installerade moduler och teman. För att leta efter nya uppdateringar kan du behöva <a href="@run_cron">köra schemalagda aktiviteter</a> eller så kan du <a href="@check_manually">söka manuellt</a>. Observera att sökning efter tillgängliga uppdateringar kan ta lång tid så ha tålamod.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
sv: Kontrollerade automatiskt @checked översättningar, uppdaterade @updated.

en: Automatic update configuration
sv: Konfiguration för automatisk uppdatering

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
sv: Det finns nya eller uppdaterade översättningar tillgängliga för nuvarande installerade moduler och teman. Du kan besöka sidan <a href="@check_manually">uppdateringar för översättningar</a> för att se uppdateringar.

en: Error opening socket @socket
sv: Fel vid öppnande av socket @socket

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
sv: Misslyckades med att hämta information om tillgängliga uppdateringar från servern.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
sv: En sökväg relativ till Drupals installationskatalog där översättningsfiler kommer att lagras, till exempel "sites/all/translations". Sparade översättningsfiler kan återanvändas av andra installationer. Om lämnat tomt kommer inte nedladdade översättningar att sparas.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
sv: Inte sparad lokalt på grund av ogiltigt HTML-innehåll.

en: Translation saved locally.
sv: Översättning sparad lokalt.

en: Translation successfuly removed locally.
sv: Översättning togs bort lokalt utan problem.

en: Unknown error while saving translation locally.
sv: Okänt fel vid sparande av översättning lokalt.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
sv: Du kan dela ditt arbeta med  !l10n_server om du ställer in din API-nyckel på !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
sv: Inte sparat på grund av att källsträngen saknas.

en: Not saved due to missing form values.
sv: Inte sparat på grund av saknat formulärsvärde.

en: Not saved due to insufficient permissions.
sv: Inte sparat på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Added l10n_status field to locales_target.
sv: Lade till fält l10n_status till locales_target.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
sv: Ordnande potentiell fältkonflikt med l10n_status i locales_target.

en: Localization update
sv: Uppdatering av språkanpassning

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
sv: Tillhandahåller automatisk nedladdning och uppdatering av översättningar.

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
sv: Observera att detta medför en prestandaförlust, så det rekommenderas inte.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
sv: Redigerade översättningar behålls, endast tidigare importerade skrivs över och nya översättningar läggs till

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
sv: Alla befintliga översättningar behålls, endast nya översättningar läggs till.

en: (translation source: !server)
sv: (översättningskälla: !server)

en: @language: <em>No installed translation</em>
sv: @language: <em>Ingen installerad översättning</em>

en: Recommended version: @version (!date)
sv: Rekommenderad version: @version (!date)

en: Uninstalled translation available
sv: Avinstallerad översättning tillgänglig

en: No available translations found
sv: Inga tillgängliga översättningar hittades

en: Importing: %name.
sv: Importerar: %name.

en: Imported: %name.
sv: Importerade: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
sv: %language översättningssträngar lades till: !add, uppdaterades: !update, raderades: !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
sv[0]: Ett projekt uppdaterades: @projects.
sv[1]: @count projekt uppdaterades: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
sv[0]: En översättningssträng hoppades över eftersom den innehåller otillåten HTML. Se !log_messages för detaljer.
sv[1]: @count översättningssträngar hoppades över eftersom de innehåller otillåten HTML. Se !log_messages för detaljer.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
sv[0]: Översättningar för ett projekt importerades inte: @projects.
sv[1]: Översättningar för @count projekt importerades inte: @projects.

en: An error occured during the download operation: %error.
sv: Ett fel uppstod under nedladdningen: %error.

en: An error occured during the download operation: HTTP status code %code.
sv: Ett fel uppstod under nedladdningen: HTTP statuskod %code.

en: Unable to save %download_link file to %tmpfile.
sv: Kunde inte spara fil %download_link till %tmpfile.

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
sv: Otillåten HTML upptäcktes. Sträng importerades inte: %string

en: Translation for @language
sv: Översättning för @language

en: In Context
sv: I sammanhang

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
sv: Ett fel inträffade vid försök att kontrollera tillgängliga uppdateringar för gränssnittsöversättning.

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
sv[0]: Kontrollerade tillgängliga uppdateringar för gränssnittsöversättning för ett projekt.
sv[1]: Kontrollerade tillgängliga uppdateringar för gränssnittsöversättning för @count projekt.

en: File not found: @uri.
sv: Fil hittades inte: @uri.

en: Error occurred when trying to check @remote: @errormessage.
sv: Fel inträffade vid försök att kontrollera @remote: @errormessage.

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to check @remote.
sv: HTTP-fel @errorcode inträffade vid försök att kontrollera @remote.

en: Translations directory
sv: Översättningskatalog

en: Checked translation for %project.
sv: Kontrollerade översättning för %project.

en: Nothing to check.
sv: Inget att kontrollera.

en: Downloaded translation for %project.
sv: Laddade ned översättning för %project.

en: Importing translation for %project.
sv: Importerar översättning för %project.

en: Imported translation for %project.
sv: Importerade översättning för %project.

en: Unable to download translation file @uri.
sv: Kunde inte ladda ned översättningsfil @uri.

en: One translation file could not be checked. <a href="@url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be checked. <a href="@url">See the log</a> for details.
sv[0]: En översättningsfil kunde inte kontrolleras. <a href="@url">Se loggen</a> för mer information.
sv[1]: @count översättningsfiler kunde inte kontrolleras. <a href="@url">Se loggen</a> för mer information.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
sv[0]: En översättningsfil kunde inte kontrolleras. Se loggen för mer information.
sv[1]: @count översättningsfiler kunde inte kontrolleras. Se loggen för mer information.

en: No translatable languages available. <a href="@add_language">Add a language</a> first.
sv: Inga översättningsbara språk tillgängliga. <a href="@add_language">Lägg till ett språk</a> först.

en: All translations up to date.
sv: Alla översättningar uppdaterade.

en: No translation status available. <a href="@check">Check manually</a>.
sv: Ingen översättningsstatus tillgänglig. <a href="@check">Kontrollera manuellt</a>.

en: Select a language to update.
sv: Välj ett språk att uppdatera.

en: No translation files are provided for development releases.
sv: Inga översättningsfiler är tillgängliga för utvecklingsversioner.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
sv: Fil hittades inte på %remote_path och inte heller på %local_path

en: File not found at %local_path
sv: Fil hittades inte på %local_path

en: Translation file location could not be determined.
sv: Plats för översättningsfil kunde inte fastställas.

en: no version
sv: ingen version

en: Missing translations for:
sv: Saknar översättningar för:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
sv[0]: Saknar översättningar för ett projekt
sv[1]: Saknar översättningar för @count projekt

en: Updates available
sv: Uppdateringar tillgängliga

en: Missing translations
sv: Saknar översättningar

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href="@url">Check updates now</a>.
sv: Välj hur ofta du vill söka efter nya gränssnittsöversättningar för dina aktuella moduler och teman. . <a href="@url">Kontrollera uppdateringar nu</a>.

en: Translation source
sv: Källa för översättning

en: Drupal translation server and local files
sv: Drupals översättningsserver och lokala filer

en: Local files only
sv: Enbart lokala filer

en: The source of translation files for automatic interface translation.
sv: Källan av översättningsfiler för automatisk översättning av gränssnitt.

en: Import behaviour
sv: Beteende vid import

en: Don't overwrite existing translations.
sv: Skriv inte över befintliga översättningar.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
sv: Skriv endast över importerade översättningar. Anpassade översättningar behålls.

en: Overwrite existing translations.
sv: Skriv över befintliga översättningar.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
sv: Hur befintliga översättningar skall behandlas vid automatisk uppdatering av gränssnittsöversättningar.

en: Updates for: @modules
sv: Uppdateringar för: @modules

en: Not fully protected
sv: Inte helt skyddad

en: See <a href="@url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
sv: Se <a href="@url">@url</a> för information om den rekommenderade filen .htaccess som skall läggas till i  katalogen %directory för att hjälpa till att skyddas mot exekvering av godtycklig kod.

en: Could not insert a project into the l10n_update_project table, possibly because it already exists.
sv: Kunde inte infoga ett projekt till tabellen l10n_update_project table, kanske för att den redan finns.

en: No translatable language defined. <a href="/admin/config/regional/language">Add a language</a>.
sv: Inget översättningsbart språk angivet. <a href="/admin/config/regional/language">Lägg till ett språk</a>.

en: Translation files.
sv: Översättningsfiler

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations.
sv: En sökväg i förhållande till Drupals installationskatalog där översättningsfiler kommer att lagras. Till exempel sites/all/translations. Sparade översättningsfiler kan återanvändas av andra installationer.

en: Last checked: !time ago
sv: Senast kontrollerad: !time sedan

en: Status of interface translations for each of the enabled languages.
sv: Status för gränssnittsöversättningar för var och en av de aktiverade modulerna.

en: If there are available updates you can click on "Update translation" for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
sv: Om det finns tillgängliga uppdateringar kan du klicka på "Uppdatera översättning" för att ladda ned och importera dem på en gång, eller så kan du redigera konfigurationen för dem att laddas ned automatiskt på sidan <a href="@update-settings">Inställningar för uppdateringar</a>

en: Disable update
sv: Inaktivera uppdatering

en: These modules, themes or profiles will not receive interface translation updates. Specify them by there machine name, enter one name per line. The '*' character is a wildcard. Use for example feature_* for every feature.
sv: Dessa moduler, teman eller profiler kommer inte att erhålla uppdateringar för gränssnittsöversättnings . Ange dem med det maskinnamn , ange ett namn per rad. "*" är ett jokertecken . Använd till exempel funktion_ * för varje funktion.

en: The selected languages will not receive interface translation updates.
sv: De valda språken kommer inte att erhålla uppdateringar för gränssnittsöversättningar.

en: No languages to update.
sv: Inga språk att uppdatera

en: Invalid update mode. Valid options are keep, replace, overwrite.
sv: Ogiltigt uppdateringsläge. Giltiga alternativ är behåll, byt ut och skriv över.

en: Found @count projects to update.
sv: Hittade @count projekt att uppdatera.

en: Invalid update mode. Valid options are keep, overwrite.
sv: Ogiltigt uppdateringsläge. Giltiga alternativ är behåll och skriv över.

en: All project translations up to date
sv: Alla översättningar för projekt är uppdaterade

en: Invalid language "@langcode". Use for example: --languages="nl, fr, de"
sv: Ogiltigt språk "@langcode". Använd till exempel: --språk="nl, fr, de"

en: Language "@langcode" is not installed.
sv: Språk "@langcode" är inte installerat.

en: Available languages: @languages
sv: Tillgängliga språk: @languages

en: Fetching update information for all projects / all languages.
sv: Hämtar uppdateringsinformation för alla projekt/alla språk.

en: Translation successfully removed locally.
sv: Översättning togs bort lokalt utan problem.

en: Updates available for: @languages. See the <a href="!updates">Translate interface update</a> page for more information.
sv: Uppdateringar tillgängliga för: @languages. Se sidan <a href="!updates">Uppdatering av gränssnittsöversättning</a> för mer information.

en: Missing translations for: @languages. See the <a href="!updates">Translate interface update</a> page for more information.
sv: Saknar översättningar för: @languages. Se sidan <a href="!updates">Uppdatering av gränssnittsöversättning</a> för mer information.

en: No translation status is available. See the <a href="!updates">Translate interface update</a> page for more information.
sv: Ingen översättningsstatus är tillgänglig. Se sidan <a href="!updates">Uppdatering av gränssnittsöversättning</a> för mer information.

en: Some problems were reported during plural string migration. See <a href="/admin/reports/dblog">Recent log messages</a> for details.
sv: Några problem rapporterades under migrering av prularsträngar. Se <a href="/admin/reports/dblog">Senaste loggmeddelanden</a> för detaljer.
