Localization update (7.x-2.0-rc1) - en to id translation catalogue (60 entries)

en: Language
id: Bahasa

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Update
id: Perbarui

en: Available updates
id: Pembaruan yang tersedia

en: Check manually
id: Periksa secara manual

en: Up to date
id: Mutakhir

en: Source string
id: Untai sumber

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: file system
id: sistem file

en: Check for updates
id: Periksa update

en: Can not determine status
id: Tidak bisa menemukan status

en: Translation file
id: Berkas terjemahan

en: File to import not found.
id: File yang ingin diimpor tidak ditemukan.

en: Drupal core
id: Inti Drupal

en: Translation updates
id: Pembaruan terjemahan

en: Update translations
id: Perbarui terjemahan

en: Languages not yet added
id: Bahasa yang belum ditambahkan

en: The language %language has been created.
id: Bahasa %language sudah dibuat.

en: Importing interface translations
id: Mengimpor terjemahan

en: Error importing interface translations
id: Ada kesalahan dalam mengimpor terjemahan

en: Last checked: never
id: Terakhir diperiksa: belum pernah

en: Show description
id: Tampilkan deskripsi

en: Check for updates of disabled modules and themes
id: Periksa update bagi modul dan tema yang dinonaktifkan

en: Translation files
id: Berkas terjemahan

en: No strings available.
id: Tidak ada string yang tersedia.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
id: Direktori %directory tidak ada atau tidak bisa ditulisi.

en: Never (manually)
id: Tidak pernah (secara manual)

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
id: Update terjemahan menggantikan yang sudah ada, yang baru ditambahkan

en: Automatic update configuration
id: Pengaturan pembaruan otomatis

en: Error opening socket @socket
id: Gagal membuka soket @socket

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
id: Terjemahan diedit disimpan, hanya yang sebelumnya diimpor yang ditimpa dan terjemahan baru ditambahkan

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
id: Semua terjemahan yang ada disimpan, hanya terjemahan baru yang ditambahkan.

en: Export options
id: Pilihan ekspor

en: Translation for @language
id: Terjemahan untuk @language

en: Existing languages
id: Bahasa yang sudah ada.

en: A Gettext Portable Object file.
id: Berkas Objek Gettext Portable.

en: Treat imported strings as custom translations
id: Perlakukan senarai impor sebagai terjemahan khusus

en: Overwrite non-customized translations
id: Timpa terjemahan yang tidak disesuaikan

en: Overwrite existing customized translations
id: Timpa terjemahan khusus yang ada

en: Include non-customized translations
id: Sertakan terjemahan yang tidak disesuaikan

en: Include customized translations
id: Sertakan terjemahan yang disesuaikan

en: Include untranslated text
id: Sertakan teks yang tidak diterjemahkan

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
id[0]: Memeriksa pemutakhiran terjemahan antarmuka yang tersedia untuk satu proyek.
id[1]: Memeriksa pemutakhiran terjemahan antarmuka yang tersedia untuk @count proyek.

en: Translations directory
id: Direktori terjemahan

en: Checked translation for %project.
id: Periksa terjemahan untuk %project.

en: Downloaded translation for %project.
id: Unduh terjemahan untuk %project.

en: Importing translation for %project.
id: Mengimpor terjemahan untuk %project

en: Imported translation for %project.
id: Impor terjemahan untuk %project.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
id: Mengimpor file terjemahan: %filename (@percent%).

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
id[0]: Satu file terjemahan diimpor. %number terjemahan ditambahkan, %update terjemahan telah diperbarui dan %delete terjemahan telah dihapus.
id[1]: @count file terjemahan telah diimpor. %number terjemahan ditambahkan, %update terjemahan telah diperbarui dan %delete terjemahan telah dihapus.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
id[0]: Satu terjemahan string dilewati karena HTML yang tidak diizinkan atau salah. Lihat log untuk rinciannya.
id[1]: @count string terjemahan dilompati karena HTML yang tidak diizinkan atau salah bentuknya. Lihat log untuk rinciannya.

en: Updating translations
id: Memperbaharui terjemahan

en: Error importing translation files
id: Kesalahan mengimpor berkas-berkas terjemahan

en: Updating translations.
id: Mutakhirkan terjemahan-terjemahan.

en: All translations up to date.
id: Semua terjemahan sudah terbaru.

en: Missing translations for:
id: Terjemahan tidak ditemukan untuk:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
id[0]: Terjemahan tidak ditemukan untuk satu proyek:
id[1]: Terjemahan tidak ditemukan untuk @count proyek:
