Language Hierarchy (7.x-1.4) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Language
it: Lingua

en: Enabled
it: Attivato

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Default
it: Predefinito

en: n/a
it: n/d

en: Published
it: Pubblicato

en: Code
it: Codice

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Enabled languages
it: Lingue abilitate

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Translations
it: Traduzioni

en: Native name
it: Nome originale

en: Global
it: Globale

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Direction
it: Direzione

en: <strong>@language_name</strong> (source)
it: <strong>@language_name</strong> (origine)

en: add translation
it: aggiungi traduzione

en: Add link
it: Aggiungi link

en: Right to left
it: Da destra a sinistra

en: Left to right
it: Da sinistra a destra

en: Flag translations as outdated
it: Segna traduzioni come obsolete

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
it: Non ci sono ancora voci nel menu. <a href="@link">Aggiungi voce</a>.

en: all languages
it: tutte le lingue

en: Translations of menu item %title
it: Traduzione della voce di menu %title

en: Needs to be updated
it: Deve essere aggiornato

en: Does not need to be updated
it: Non ha bisogno di essere aggiornato
