Custom Language field (7.x-1.3) - en to de translation catalogue (25 entries)

en: Language
de: Sprache

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Weight
de: Gewichtung

en: Display
de: Anzeige

en: Node
de: Beitrag

en: Fields
de: Felder

en: Domain
de: Domäne

en: Languages
de: Sprachen

en: Language code
de: Sprachkürzel

en: Path prefix
de: Pfadpräfix

en: Language name
de: Sprachname

en: Native language name
de: Ursprüngliche Bezeichnung der Sprache

en: The @label field of the node.
de: Das @label-Feld des Beitrags.

en: !label of field %name
de: !label für Feld %name

en: Language direction
de: Sprachlaufrichtung

en: Language field
de: Sprachfeld

en: Excluded languages
de: Ausgeschlossene Sprachen

en: Current interface language
de: Aktuelle Sprache der Benutzeroberfläche

en: Author's preferred language
de: Bevorzugte Sprache des Autors

en: Site's default language (!language)
de: Standardsprache der Website (!language)

en: Language code, e.g. 'de' or 'en-US'.
de: Sprachkürzel, z. B. ,de' oder ,en-US’.

en: Weight, used in lists of languages.
de: Reihenfolge, die in der Liste der Sprachen benutzt wird.

en: Formula
de: Formel

en: Number of plural indexes in this language.
de: Anzahl von Pluralindexen in dieser Sprache.

en: Domain to use for this language.
de: Die Domain, die für diese Sprache verwendet werden soll.
