Language field (7.x-1.3) - en to nl translation catalogue (24 entries)

en: Language
nl: Taal

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: Display
nl: Weergeven

en: Fields
nl: Velden

en: Domain
nl: Domein

en: Languages
nl: Talen

en: Language code
nl: Taalcode

en: Path prefix
nl: Padvoorvoegsel

en: Language name
nl: Taalnaam

en: Native language name
nl: Taalnaam in eigen taal

en: The @label field of the node.
nl: Het veld @label van de node.

en: !label of field %name
nl: !label van veld %name

en: Language direction
nl: Taalrichting

en: Other languages
nl: Andere talen

en: Current interface language
nl: Huidige interfacetaal

en: Author's preferred language
nl: Taalvoorkeur van de auteur

en: Site's default language (!language)
nl: Standaardtaal van de site (!language)

en: Language code, e.g. 'de' or 'en-US'.
nl: Taalcode, bijvoorbeeld 'de' of 'en-US'.

en: Weight, used in lists of languages.
nl: Gewicht, gebruikt in lijstweergaves van talen.

en: Formula
nl: Formule

en: Number of plural indexes in this language.
nl: Aantal meervoudsvormen in deze taal

en: Domain to use for this language.
nl: Domein voor deze taal.
