Language field (7.x-1.3) - en to pl translation catalogue (32 entries)

en: Language
pl: Język

en: Enabled
pl: Włączone

en: Weight
pl: Waga

en: Name
pl: Nazwa

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Node
pl: Węzeł

en: Plurals
pl: Liczba mnoga

en: Fields
pl: Pola

en: Domain
pl: Domena

en: Languages
pl: Języki

en: Language code
pl: Kod języka

en: Path prefix
pl: Prefiks ścieżki

en: Language name
pl: Nazwa języka

en: Native language name
pl: Nazwa języka w oryginalnym brzmieniu

en: The @label field of the node.
pl: Pole @label węzła.

en: !label of field %name
pl: !label pola %name

en: Language direction
pl: Kierunek pisowni języka

en: Language field
pl: Pole języka

en: Author's preferred language
pl: Preferowany język autora

en: Language code, e.g. 'de' or 'en-US'.
pl: Kod języka, e.g. 'de' or 'en-US'.

en: Weight, used in lists of languages.
pl: Waga używana na liście języków.

en: Formula
pl: Formuła

en: Table containing site languages.
pl: Tabela zawierająca języki na stronie.

en: Language name in English.
pl: Nazwa języka po angielsku.

en: Native language name.
pl: Natywna nazwa języka.

en: Direction of language.
pl: Kierunek pisowni języka.

en: Whether or not the language is enabled.
pl: Czy język jest włączony.

en: Number of plural indexes in this language.
pl: Ilość indeksów liczby mnogiej w tym języku.

en: Plural formula in PHP code to evaluate to get plural indexes.
pl: Formuła liczby mnogiej jako kod PHP wykonany by otrzymać indeks liczby mnogiej.

en: Domain to use for this language.
pl: Domena używana dla tego języka.

en: Path prefix to use for this language.
pl: Prefiks ścieżki tego języka.

en: Location of JavaScript translation file.
pl: Lokalizacja pliku z tłumaczeniami JavaScript.
