Custom Language field (7.x-1.5) - en to uk translation catalogue (60 entries)

en: Language
uk: Мова

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Display
uk: Показ

en: Node
uk: Матеріал

en: Plurals
uk: Множина

en: Fields
uk: Поля

en: Domain
uk: Домен

en: Languages
uk: Мови

en: Language code
uk: Код мови

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Path prefix
uk: Префікс шляху

en: Language name
uk: Назва мови

en: Native language name
uk: Рідна назва мови

en: The @label field of the node.
uk: Поле @label матеріалу.

en: Language direction
uk: Напрямок мови

en: Language field
uk: Поле мови

en: This field stores a language reference in the database.
uk: Це поле зберігає посилання на мову у базі даних.

en: Other languages
uk: Інші мови

en: Restrict by language
uk: Фільтр за мовою

en: If no languages are selected, this filter will not be used.
uk: Якщо жодної мови не обрано, цей фільтр не застосовуватиметься.

en: Excluded languages
uk: Вилучені мови

en: This removes individual languages from the list.
uk: Це прибирає окремі мови зі списку.

en: Language groups
uk: Групи мов

en: Provides a simple way to group common languages. If no groups are provided, no groupings will be used. Enter in the following format:<br/><code>cn,en,ep,ru<br/>African languages|bs,br<br/>Asian languages|cn,km,fil,ja</code>
uk: Забезпечує простий спосіб групування подібних мов. Якщо не передбачено жодних груп, групування не виконуватиметься. Введіть в наступному форматі: <br/><code>cn,en,ep,ru<br />Африканські мови|bs,br<br/>Азійські мові|cn,km,fil,ja</code>

en: Group help
uk: Довідка груп

en: Full language / key listing
uk: Повна назва мова / список ключів

en: Available keys
uk: Доступні ключі

en: Enabled Languages
uk: Увімкнені мови

en: Current interface language
uk: Поточна мова інтерфейсу

en: Author's preferred language
uk: Бажана мова автора

en: Site's default language (!language)
uk: Базова мова сайту (!language)

en: Language code, e.g. 'de' or 'en-US'.
uk: Код мови, тобто 'uk' або 'en-US'.

en: Weight, used in lists of languages.
uk: Вага, використовується в списках мов.

en: language field
uk: поле мови

en: Language icon
uk: Іконка мови

en: ISO 639-code
uk: Код ISO 639

en: Name and native
uk: Назва та рідна назва

en: Select the elements you want to show. The elements will be concatenated when showing the field.
uk: Оберіть елементи, які потрібно показати. Елементи будуть приєднані при відображенні полів.

en: ** Not set **
uk: ** Не встановлено **

en: All Predefined languages
uk: Всі попередньо визначені мови

en: Display in widget
uk: Показувати у віджеті

en: Defines a simple language field.
uk: Визначає просте поле мови.

en: Formula
uk: Формула

en: Table containing site languages.
uk: Таблиця з мовами сайту.

en: Language name in English.
uk: Назва мови англійською.

en: Native language name.
uk: Назва мови на ній.

en: Direction of language.
uk: Напрямок мови.

en: Whether or not the language is enabled.
uk: Чи увімкнена мова.

en: Number of plural indexes in this language.
uk: Кількість індексів множини в цій мові.

en: Plural formula in PHP code to evaluate to get plural indexes.
uk: Формула множини у коді PHP для визначення і отримання індексів множини.

en: Domain to use for this language.
uk: Домен, що використовується для цієї мови.

en: Path prefix to use for this language.
uk: Префікс шляху, що використовується для цієї мови

en: Location of JavaScript translation file.
uk: Розташування JavaScript-файла перекладу.

en: Language from !field_name
uk: Мова з поля !field_name

en: Provides access to all of the language properties.
uk: Надає доступ до усіх мовних налаштувань.

en: All installed languages
uk: Всі увімкнені мови

en: Enabled installed languages
uk: Увімкнені встановлені мови

en: Language Field
uk: Поле мови
