Language Icons (7.x-1.1) - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: Image size
uk: Розмір зображення

en: Icons
uk: Іконки

en: Node links
uk: Посилання на матеріал

en: Multilingual
uk: Багатомовність

en: Image size for language icons, in the form "width x height".
uk: Розмір іконок мов у форматі "ширина х висота"

en: Add language icons
uk: Додати іконки мов

en: Link types to add language icons.
uk: Тип посилань для іконок мов.

en: Language switcher block
uk: Блок перемикання мов.

en: Icon placement
uk: Розташування іконки

en: Where to display the icon, relative to the link title.
uk: Де відображати іконку відносно заголовку з посиланням.

en: Icons file path
uk: Шлях іконок мов

en: This module manages language icons for multilingual sites:
uk: Цей модуль керує іконками мов на багатомовних сайтах:

en: Language Icons
uk: Іконки мов

en: Adds icons to language links.
uk: Додає іконки до посилань на переклад.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
uk: Для вмикання підтримки багатомовності для спеціальних типів матеріалу відвідайте <a href="@configure_content_types">налаштування типів матеріалів</a>.

en: Before link
uk: Перед посиланням

en: After link
uk: Після посилання

en: Replace link
uk: Замість посилання

en: Path for language icons, relative to Drupal installation. "*" is a placeholder for language code.
uk: Шлях до іконок мов, відносно встановленої системи Drupal. "*" замінюється на код мови.

en: Automatically adds icons to language links.
uk: Автоматично додає іконки до посилань на переклади.

en: Provides related theme functions.
uk: Забезпечує додаткові функції теми.

en: For more information, please see <a href="@handbook">the online handbook section</a>.
uk: Додаткову інформацію дивіться у <a href="@handbook">розділі онлайнового довідника</a>.

en: Removed site variable used during development of 6.x-2.x.
uk: Під час розробки версії 6.x-2.x змінна сайту вилучена.

en: These options are currently disabled due to <a href="!issue_url">a bug</a> that cannot currently be resolved. They may be reintroduced at a later stage.
uk: Ці параметри наразі вимкнені через <a href="!issue_url">помилку</a>, яку наразі неможливо виправити. Вона буде виправлена в наступних версіях.

en: Converted Internationalization (i18n) module settings to Language Icons settings.
uk: Перенесено налаштування модуля Інтернаціоналізація (i18n) у налаштування модуля Іконки мов.
