Lightweight Directory Access Protocol (7.x-1.0-beta10) - en to cy translation catalogue (42 entries)

en: user
cy: defnyddiwr

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Create a new user account.
cy: Creu cyfrif defnyddiwr newydd.

en: Request new password via e-mail.
cy: Gofyn am gyfrinair newydd drwy e-bost

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Type
cy: Math

en: List
cy: Rhestr

en: disabled
cy: analluog

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: none
cy: dim

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Help
cy: Cymorth

en: Never
cy: Byth

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Contains
cy: Yn cynnwys

en: Does not contain
cy: Ddim yn cynnwys

en: Is equal to
cy: Yn gyfartal i

en: Is not equal to
cy: Nid yw'n hafal i

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Exists
cy: Yn bodoli

en: Request new password
cy: Gofyn am gyfrinair newydd

en: Query
cy: Ymholiad

en: Create new account
cy: Creu cyfrif newydd

en: role
cy: swyddogaeth

en: warning
cy: rhybudd

en: revert
cy: dychwelyd

en: contains
cy: yn cynnwys

en: Starts with
cy: Dechrau gyda

en: Ends with
cy: Yn gorffen gyda

en: exposed
cy: agored

en: begins
cy: yn dechrau

en: ends
cy: yn gorffen
