Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (7.x-1.0-beta11) - en to id translation catalogue (57 entries)

en: user
id: anggota

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Create a new user account.
id: Buat akun pengguna baru.

en: Request new password via e-mail.
id: Minta sandi baru lewat email.

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Module
id: Modul

en: Never
id: Tidak pernah

en: Filter
id: Saring

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: groups
id: Grup

en: group
id: grup

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Exists
id: Tersedia

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Query
id: Kueri

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: role
id: pemeran

en: warning
id: peringatan

en: revert
id: kembalikan

en: roles
id: peran

en: Failed
id: Gagal

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Sorry, unrecognized username or password.
id: Maaf, nama atau sandi anda belum terdaftar

en: Index
id: Indeks

en: contains
id: mengandung

en: Attribute name
id: Nama atribut

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: exposed
id: terekspos

en: begins
id: mulai

en: ends
id: diakhiri

en: Visitors
id: Para pengunjung

en: at
id: pada

en: Does not start with
id: Jangan mulai dengan

en: Does not end with
id: Tidak diakhiri dengan

en: Administrators only
id: Hanya para administrator

en: Visitors, but administrator approval is required
id: Para pengunjung, tapi perlu persetujuan administrator
