Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (7.x-1.0-beta5) - en to pt translation catalogue (93 entries)

en: user
pt: utilizador

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de utilizador.

en: Request new password via e-mail.
pt: Pedir uma nova senha por email.

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Ativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Resources
pt: Recursos

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: none
pt: nenhum

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Help
pt: Ajuda

en: add
pt: adicionar

en: Module
pt: Módulo

en: Never
pt: Nunca

en: Filter
pt: Filtro

en: Contains
pt: Contém

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Node Type
pt: Tipo de Nó

en: groups
pt: grupos

en: group
pt: grupo

en: Configuration
pt: Configuração

en: Attributes
pt: Atributos

en: Exists
pt: Existe

en: Email attribute
pt: Atributo de Email

en: Delete LDAP Server
pt: Apagar servidor LDAP

en: Choose a <em><strong>unique</strong></em> name for this server configuration.
pt: Escolha um nome <em><strong>único</strong></em> para esta servidor.

en: LDAP server
pt: Servidor LDAP

en: LDAP port
pt: Porta LDAP

en: Use Start-TLS
pt: Utilizar Start-TLS

en: UserName attribute
pt: Atributo de UserName

en: DN for non-anonymous search
pt: DN para pesquisas não anónimas

en: Password for non-anonymous search
pt: Senha para pesquisas não anónimas

en: Attribute names (one per line)
pt: Nomes de atributos  (um por linha)

en: Could not start TLS. (Error %errno: %error).
pt: Não foi possível utilizar "start TLS". (Erro %errno: %error).

en: Encryption
pt: Encriptação

en: Request new password
pt: Pedir nova senha

en: Query
pt: Consulta

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: Create new account
pt: Criar uma nova conta

en: role
pt: grupo

en: warning
pt: aviso

en: revert
pt: reverter

en: roles
pt: grupos de utilizador

en: Failed
pt: Falhou

en: Authentication
pt: Autenticação

en: exists
pt: existe

en: Sorry, unrecognized username or password.
pt: Desculpe, nome de utilizador ou palavra-passe não reconhecidos.

en: Index
pt: Índice

en: test
pt: teste

en: Passed
pt: Aprovado

en: Not available.
pt: Não disponível

en: contains
pt: contém

en: Disallow login and log the conflict
pt: Não permitir o início de sessão e registar o conflito

en: The TCP/IP port on the above server which accepts LDAP connections. Must be an integer.
pt: A porta TCP/IP no servidor acima que aceita ligações LDAP. Deve ser um número inteiro.

en: Secure the connection between the Drupal and the LDAP servers using TLS.<br /><em>Note: To use START-TLS, you must set the LDAP Port to 389.</em>
pt: Torne segura a ligação entre o Drupal e o servidor LDAP utilizando TLS.<br /><em>Nota: Para utilizar "START-TLS", tem que definir a porta do LDAP para 389.</em>

en: The TCP/IP port must be an integer.
pt: A porta TCP/IP deve ser um número inteiro.

en: Another user already exists in the system with the same login name. You should contact the system administrator in order to solve this conflict.
pt: Já existe outro utilizador no sistema com o mesmo nome de início de sessão. Deve contactar o administrador do sistema para resolver este conflito.

en: LDAP Authentication
pt: Autenticação LDAP

en: Could not get LDAP protocol version.
pt: Não foi possível obter a versão do protocolo LDAP

en: Could not start TLS, only supported by LDAP v3.
pt: Não foi possível utilizar o "start TLS", só suportado pelo LDAP v3

en: Could not start TLS. It does not seem to be supported by this PHP setup.
pt: Não foi possível utilizar o "start TLS". Aparenta não ser suportado pela configuração do PHP

en: Authorization
pt: Autorização

en: Attribute name
pt: Nome do atributo

en: Available Tokens
pt: Tokens disponíveis

en: Mail attribute
pt: Atributo de mail

en: Starts with
pt: Começa com

en: Ends with
pt: Termina com

en: Cookie Lifetime
pt: Tempo de vida do "cookie"

en: Authentication Mechanism
pt: Mecanismo de autenticação

en: exposed
pt: expostos

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Visitors
pt: Visitantes

en: Greater than or equal to
pt: Maior ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: Administrators only
pt: Apenas administradores

en: Visitors, but administrator approval is required
pt: Visitantes, mas a aprovação do administrador é necessária

en: OG group
pt: GO grupo
