Lightweight Directory Access Protocol (7.x-1.0-beta7) - en to it translation catalogue (56 entries)

en: user
it: utente

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Create a new user account.
it: Crea un nuovo profilo utente.

en: Request new password via e-mail.
it: Richiedi una nuova password tramite e-mail.

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Resources
it: Risorse

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: none
it: nessuno

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Help
it: Aiuto

en: add
it: aggiungi

en: Email
it: E-mail

en: Module
it: Modulo

en: Never
it: Mai

en: Filter
it: Filtra

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: group
it: gruppo

en: Configuration
it: Configurazione

en: Attributes
it: Attributi

en: Exists
it: Esiste

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: role
it: ruolo

en: warning
it: avviso

en: revert
it: ripristina

en: roles
it: ruoli

en: Failed
it: Non riuscito

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Index
it: Indice

en: Passed
it: Passato

en: contains
it: contiene

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: Starts with
it: Inizia con

en: Ends with
it: Termina con

en: exposed
it: esposto

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Visitors
it: Visitatori

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: Administrators only
it: Solo amministratori

en: Visitors, but administrator approval is required
it: Tutti i visitatori del sito, ma è richiesta l'approvazione dell'amministratore
